Český senior odsúdený v Hongkongu na 27 rokov väzenia za pašovanie drog bol na konci októbra prevezený do Česka. Ide o prvého občana ČR, ktorého Hongkong vydal na základe zmluvy o vzájomnom vydávaní odsúdených. Zvyšok trestu strávi sedemdesiatštyriročný Vladimír Švec v českej väznici, na slobodu by mal vyjsť v 93 rokoch.

V Hongkongu bol Švec odsúdený v januári 2018, keď mal takmer 70 rokov. Predtým strávil viac ako rok vo väzbe. V Česku si podľa hovorkyne Väzenskej služby ČR Markéty Prunerovej bude musieť odsedieť celý zvyšok trestu. „Odsúdený je umiestnený do väznice, ktorá zodpovedá typu väznice uvedenom v rozsudku o výkone trestu odňatia slobody v Českej republike,“ povedala Prunerová.

Česi odhalili 60členný gang pašerákov heroínu a kokaínu do Austrálie

Švec bol zadržaný na hongkonskom letisku so zhruba tromi kilogramami kokaínu, vinu ale vždy popieral. Tvrdil, že o drogách v kufri nevedel. Muž najprv cestoval cez Afriku do Brazílie, aby si tam prevzal údajné dedičstvo, o ktorom sa dozvedel z e-mailu. Kufor, v ktorom potom v Hongkongu našla polícia drogy, vraj dostal v Brazílii ako darček. Po prílete do Hongkongu bol ľahko dezorientovaný, hľadal svoj kufor a nemohol ho spoznať, čo upútalo pozornosť polície, uviedol rozhlas. „Je to sprisahanie,“ uviedol Švec.

Ku krásnej Tereze sa v pakistanskom väzení pridá ďalšie pašerák drog

O vydanie Šveca do výkonu trestu v Českej republike sa zasadzoval spolok Šalamún. Podľa zástupcov spolku mohol byť Švec iba naivnou a zneužitou obeťou, nie skutočným páchateľom. Spolok upozornil na to, že senior je nedoslýchavý a nevie žiadny cudzí jazyk.

Rovnaký trest ako Švec dostal v roku 2017 v Hongkongu za pašovanie drog iný český senior, Luděk Havránek. V roku 2016 ho zadržala polícia na letisku so šiestimi kilogramami kokaínu v kufri. Havránok pricestoval podobne ako Švec z Južnej Ameriky. V roku 2020 Havránok v hongkongskom väzení zomrel vo veku 68 rokov. Podľa syna zosnulého trpel Havránek rakovinou.

Indonézia neodloží popravu pašerákov. Na trest smrti máme právo, tvrdí