Českí moslimovia prispievali do zbierok z ktorých imám údajne podporoval teroristov

1622

Roky zbierali peniaze. Desaťkoruny, stovky aj tisícky. Raz na podporu stavby nových mešít v chudobných krajinách, inokedy zase na pomoc zdevastovanej Sýrii. MF Dnes však teraz prišla s informáciami, že imám, ktorý zbierky organizoval, údajne peniaze posielal teroristickej organizácii. S touto verziou vraj pracuje aj polícia, ktorá má muža vo väzbe.

Moslimský imám Sámer Shehadeh sa narodil v Prahe rodičom pochádzajúcim z Palestíny. Do roku 2014 šéfoval moslimskej obci v Česku a vykonával aj funkciu imáma v Pražskej mešite. V roku 2017 bol podozrivý z podpory terorizmu a utiekol do zahraničia. Vo väzbe je od novembra 2018, kedy ho do nej poslal Obvodný súd pre Prahu 5.

Dvojica chcela obísť svet na bicykli, zabila ich ISIS

Server iDnes teraz odhalil podozrenie, ktoré prešetruje polícia. Podľa neho mal Shehadeh vyberať od českých moslimov rôzne vysoké čiastky. Získané peniaze potom údajne posielal teroristickej organizácii Džabhat Fatah aš-Šám. Tá je považovaná za odnož al-Kájdy.

„On bol sólista a aj tieto zbierky boli jeho vlastnou aktivitou. Keby ľudia, ktorí mu prispeli, vedeli, kde peniaze skončia, určite by boli proti,“ povedal serveru iDnes súčasný predseda Ústredia moslimských obcí v ČR Muneeba Hassan Alrawi.

Sámer Shehadeh pred nedávnom svedčil aj v prípade slovenského teroristu Dominika K. Práve počas svedectvo bývalý imám priznal, že organizáciu skutočne finančne podporoval.

Slovák Dominik konvertoval na Islam. Stal sa z neho fanatik ktorý chystal teroristický útok v Česku

Podľa neho ale o teroristov nešlo. „Finančne som podporoval mudžahedínov v Sýrii, konkrétne an-Nusrat. V Sýrii bojujú tri skupiny – prvá sú extrémisti z Islamského štátu, druhí sú ľudia, ktorí zradili islam a moslimov, a tretí potom ľudia bojujúci proti okupácii snažiaci sa aplikovať právo šaría – a tú ja podporujem, to sú mudžahedíni,“ nechal sa údajne počuť Shehadeh.

Britský lekár, pôvodom z Iraku v radoch ISIS robil hrozné pokusy na zajatcoch

Polícia má údajne prípad okolo bývalého šéfa moslimov v Česku veľmi podrobne zmapovaný. Podľa obvinenia vraj dokonca vie o jeho dvoch stretnutiach, pri ktorých peniaze teroristom odovzdával. Obe prebehli podľa iDnes v rakúskej Viedni.