Český europoslanec Ransdorf podvádza, naznačujú holandskí novinári

682

Ransdorf tvrdí, že sa popoludní v parlamente zúčastnil konferencie, potom pracoval v kancelárii a až večer sa išiel zapísať do prezenčnej listiny.
Europoslanci dostávajú rôzne náhrady, jednou z nich je kompenzácia za deň strávený na rokovaní Európskeho parlamentu, či už v Bruseli, alebo v Štrasburgu. Tri stovky eur by mali pokryť náklady na jedlo a ubytovanie.
Peniaze ale dostávajú za prácu, teda len v prípade, že sa rokovania skutočne zúčastňujú. Niektorí poslanci sa v minulosti len zapísali na prezenčnú listinu a schôdze sa nezúčastnili.
Reportéri holandskej televízie Geenstijl teraz zverejnili video, ktoré zachytáva českého komunistického europoslanca Miloslava Ransdorfa a jeho talianskeho kolegu Raffaele Baldassarre, ako sa v budove parlamentu prakticky len zapisujú do prezenčnej listiny a potom odchádza. Ransdorfa potom novinári so zistením konfrontovali. Jeho reakcia bola pomerne búrlivá.
Na otázku, prečo len do budovy vošiel a krátko potom zase odchádza, odpovedal, že tu býva a že je reportér hlúpy. A snažil sa odísť preč. Reportér sa však nenechal odbiť. Stále sa Ransdorfa pýtal, ako je možné, že sa iba zapísal a potom odišiel. „Neviem, čo tu robíte,“ povedal poslanec a reportéra udrel, aby ho zahnal. Ten však Ransdorfa sprevádzal až k jeho domu, kde pred ním europoslanec zabuchol dvere.
Je to sprostá lož, pracoval som v kancelárii, tvrdí Ransdorf

Najlepšia obrana je útok
Ransdorf o incidente informoval predsedu Európskeho parlamentu Martina Schultza. Poskytol mu vysvetlenie a navrhol, aby novinárov čakajúci pred parlamentom niekto kontroloval. „V súvislosti s kampaňou k nadchádzajúcim voľbám by bolo dobré, keby Brusel tieto miesta lepšie zabezpečil,“ uviedol v liste, ktorý má redakcia iDNES.cz k dispozícii.

Nie je to jediný incident, ktorý komunistický europoslanec mal v Bruseli. Predvlani ho novinári nakrútili, ako spí pri rokovaní Európskeho parlamentu. V Česku zase v poslednej dobre riešil finančné problémy. Až minulý týždeň po desiatich rokoch splatil miliónové dlhy, čím odvrátil dražbu svojej vily v pražskej Libuši a bytu v Záběhlice. Na sedemmiliónovej dlh si požičal od dvoch českých firiem