Český reprezentant Tomáš Mojžiš: V Slovane som spokojnejší. Všetko sa to točí okolo fanúšikov, tí sú na prvom mieste, a tak by to podľa mňa aj malo byť

1193

 Pre český denník MF dnes v rozhovore rozoberá rozdiely. Neschováva sa za frázy. Pokojne to prizná. „V Slovane som ďaleko spokojnejší. Okolie je tam príjemnejšie,“ porovnáva obranca Tomáš Mojžiš súčasné pôsobenie v slovenskej metropole s minuloročnou, a nevydarenú epizódou v Levovi. Prestupom do Prahy chcel mať vtedy bližšie k reprezentácii, ale za Leva odohral v KHL len deväť zápasov a okľukou cez Spartu odišiel do Slovana. Ale ľutovať nemusí. Tiež z Bratislavy vedie cesta do národného tímu, kouč Alois Hadamczik ho pozval na Channel One Cup, ktorého prvý zápas českej reprezentácie odohrá vo štvrtok od 18. 30 hodín v O2 aréne proti Fínsku. „Snáď zanechám dobrý dojem,“ dúfa Mojžiš.
Našiel ste v Slovane stratenú formu?
Som nadmieru spokojný. Oproti minuloročnej sezóne veľa hrám, to je najdôležitejšie. Bohužiaľ nám dosť utiekol začiatok sezóny a to sa na nás podpísalo. Z posledných šiestich stretnutí sme ale päťkrát neprehrali, až zápas s Levom nám hrubo nevyšiel.
Ako hodnotíte vašu pozíciu v Slovane?
Podľa vlastných predstáv. Vôbec sa to nedá porovnávať s pozíciou v Levovi. Stratégie oboch klubov je úplne odlišná. Charakter mužstiev úplne iný. Som ďaleko spokojnejšia v Slovane. Jedno súvisí s druhým. Kde sa vám darí a hráte, tam ste spokojnejší. Okolie je tam príjemnejšie, taká priateľskejší atmosféra.
Prečo vám to nevyšlo v Levovi?
Išiel som tam s tým, že to bude klub českých reprezentantov, ktorý bude bojovať s ruskými celkami. Táto stratégie sa bohužiaľ veľmi rýchlo zmenila. Čoskoro sa z toho stalo medzinárodné mužstvo, kde českých hokejistov nie je ani cez polovicu. V Slovane to je presne, ako proklamovali: slovenské jadro dopĺňa pár Čechov a jeden Kanaďan. 
Vy ste vlani ani moc príležitostí v Levovi nedostal. Ako veľmi sa na vás podpísala nízka herné vyťaženosť v začiatku sezóny?
Zápas človek nikdy nenahradí. Môže trénovať na 200 percent, ale tá prax mu chýba. Potom naskočí do zápasu, urobí chybu a ďalší zápas strávi na tribúne. Hrozne nepríjemný pocit, takýto tu má rad chalanov. Vôbec im to nezávidím, ale bohužiaľ tu je to taká mentalita. Na druhú stranu si to vybrali, s tým sem išli. Musí sa s takou situáciou pobiť.
Dokážete porovnať kvalitu Leva z premiérovej sezóny a tej tohtoročnej, kedy ste jeho silu spoznal so Slovanom pred pár dňami na vlastnej koži?
To sa vôbec nedá porovnať. Tento rok sú niekde inde. Minuloročnú sezónu výrazne ovplyvnila štrajk. Na začiatku sa darilo, potom sa sem nalákali veľa chalanov a výsledky neprichádzali. Tak sa začali hľadať rôzne dôvody a výhovorky. Keď človek chce, tak si ich vždy ľahko nájde. Tento rok majú vysoké ambície, ktoré môžu naplniť. V Slovane také zatiaľ nie sú. V Bratislave ani nechcú konkurovať tým najbohatším klubom. Snaží sa ísť podľa toho svojho, budovať káder, a potom začať konkurovať ostatným. Všetko sa to točí okolo fanúšikov, tí sú na prvom mieste, a tak by to podľa mňa aj malo byť.
Ako berú fanúšikovia Slovana tú vašej českú enklávu?
Vôbec nám to nedávajú najavo. Nikto nerieši, či sme Slováci alebo Česi.
Hoci nemáte tak vydarenú sezónu, prišli za vami do Prahy tisícky fanúšikov. Čakali ste tak výraznú podporu?
To bolo úžasné. Doslova domáca atmosféra. Ich podpora je obrovská, kvôli nim sa tam pre hokej veľa robí a oni sa odvďačia takým to spôsobom.
Svojimi výkonmi ste si po dlhšej dobe vyslúžil pozvánku do reprezentácie. Čakal ste nomináciu na vianočný turnaj?
Mal som nejaké správy, že by som mohol ísť. Som rád, že som tu a snáď zanechám pozitívny dojem.
Cítite, že by ste sa tento rok mohol dostať na nejaký väčší turnaj, keď sú na programe dva reprezentačné vrcholy?
Takto dopredu vôbec nepozerám. Záleží mi len na tom, čo predvediem v týchto troch zápasoch. Potom sa uvidí. V poslednej dobe sme nemali dobré výsledky a to chceme zmeniť. V súčasnosti nás nič iné tu nezaujíma. Čo bude za pár mesiacov, je ešte ďaleko.