Cez vojnu som žila s vlkmi, spomínala falošná židovka. Zaplatí za to milióny

1733

Koľko takých vymyslených príbehov vyšlo? Misha Defonsecaová pred rokmi vydala svoje spomienky na holokaust. Neskôr sa však ukázalo, že si všetko vymyslela a navyše vôbec nie je židovka. Americký súd teraz rozhodol, že musí nakladateľovi sfalšovaných memoárov vrátiť 22,5 milióna dolárov, ktoré na ňom pred rokmi vysúdila.

V USA žijúci belgická autorka v knihe Misha: A Memoire of the Holocaust Years opísala údajne pravdivý príbeh seba čoby židovskej dievčiny, ktorá žila so svorkou vlkov a v sebaobrane zabila nemeckého vojaka počas druhej svetovej vojny.

Kniha vyšla v roku 1997 a v Európe okamžite slávila veľký úspech. Preložená bola do dvadsiatich jazykov a v roku 2007 podľa nej vznikol francúzsky film Prežiť s vlkmi. Pod rovnakým názvom knižka vyšla v roku 2005 v češtine.

Milióny mŕtvych, hlad a zima: Taká bola 2. svetová vojna v ZSSR

V februári 2008 ale musela Defonsecaová, ktorej pravé meno je Monique de Waelová, priznať, že veľká väčšina toho, čo v knihe píše, je nepravdivé – vrátane toho, že nie je židovka, ale katolíčka, a počas vojny nebola nútená opustiť Belgicku. Dokazovali to napríklad dokumenty, podľa ktorých v roku 1943 začala v Belgicku chodiť do školy.

Než sa potvrdila nepravdivosť príbehu, Defonsecaová a jej „tieňová spisovateľka“ Vera Leeová, ktorá so spísaním knihy pomáhala, postavili pred súd vydavateľa, Mt. Ivy Press L.P., za porušenie zmluvy. Vtedy vysúdila Leeová bezmála desať miliónov dolárov a Defonsecaová 22,5 milióna dolárov.

Stratená kniha po 55 rokov dorazila späť do newyorskej knižnice

Teraz odvolací súd v Massachusetts nariadil, že Defonsecaová musí peniaze vrátiť. „Tento prípad je unikátny. Ale nepravdivosť príbehu je nesporná,“ uviedol sudca Marc Kantrowitz v rozhodnutí. Tak že zisky z knihy ostanú vydavateľstvu.