Chilskí horolezci našli vrak lietadla, ktoré zmizlo pred 54 rokmi

606

Zmiznutie lietadla Douglas DC-3 s členmi prvoligového čilského tímu Green Cross na palube patrilo od 3. apríla 1961 k najväčším záhadám čílskej histórie. Skupina horolezcov teraz oznámila, že trosky lietadla našla v Andách.

Horolezci našli odkrytý trup lietadla vo výške asi 3 200 metrov nad morom. Okolo ležali trosky lietadla aj kosti cestujúcich. Bol to dychberúci okamih, mali sme značne rozporuplné pocity. Cítili sme energiu toho miesta a dýchali sme jeho bolesť,“ cituje agentúra AP jedného z členov expedície Leonarda Albornoz.

Trosky lietadla dopadli inam, než sa úrady doteraz domnievali, uviedol Albornoz. Ležia zhruba 360 kilometrov južne od hlavného mesta Santiaga de Chile, presné miesto však horolezci nezverejnili, aby zabránili prípadnému rabovaniu.

Na palube lietadla zahynulo 24 ľudí vrátane ôsmich hráčov futbalového tímu Green Cross a dvoch trénerov. Tím hral zápas v meste Osorno a vracal sa do Santiaga. Hráči a ich sprievod sa rozdelili do dvoch letov. Jedno lietadlo dorazilo do Santiaga, zatiaľ čo druhé zmizlo bez stopy.

Záchranári po jeho troskách pátrali dlhé týždne, ale márne. Symbolických pohrebov nezvestných cestujúcich sa zúčastnili davy ľudí.