Chlapec zjedol burger z nemeckého mäsa a ochrnul, po ôsmich rokoch zomrel na zástavu srdca

1452

V sobotu bol prevezený do nemocnice francúzsky chlapec Nolan Moittie († 10), ktorému sa náhle zastavilo srdce. Lekári sa ho márne snažili oživiť. Nolan pred ôsmimi rokmi zjedol burger, ktorý bol nakazený baktériu E. coli. Vážne ochorel a od tej doby bol pripútaný na kolieskovom kresle. Nemohol hovoriť, chodiť, dokonca ani jesť. Spolu s ním sa vtedy nebezpečnou baktériou nakazilo ešte ďalších pätnásť detí.

V júni 2011 sa v regáloch supermarkete vo francúzskom meste Hauts-de-France objavilo mäso, ktoré bolo infikované nebezpečnou baktériu E. coli. Medzi tými, ktorí sa vtedy nakazili, bol aj Nolan Moittie, ktorý bol v tom čase starý púhych dvadsaťtri mesiacov.

Potom, čo chlapec zjedol mäso, ťažko ochorel. Choroba mala pre jeho život fatálne následky. Nolan nemohol chodiť, hovoriť, a dokonca ani sám jesť. V sobotu, po ôsmich rokoch od nakazenia baktérií, sa u neho objavili vážne komplikácie. Musel byť prevezený do nemocnice, kde ho umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti. Jeho srdce náhle prestalo biť. Lekárom sa ho už vzkriesiť nepodarilo.

Mať zbraň, použil by som ju, hovorí muž, ktorého bolestí zbavila až marihuana

Spolu s Nolanom sa pred ôsmimi rokmi vo francúzskom meste Hauts-de-France nakazilo ešte ďalších pätnásť detí. Baktérie napadli ich obličky a ochorení mnohých z nich spôsobilo doživotné následky.

Podľa informácií britského denníka Daily Mail kúpili zákazníci hovädzie mäso v supermarkete Lidl, kam ho dodala spoločnosť SEB-Cerf. Tou dobou sa baktérie E. coli objavila aj v Nemecku a zabila tam údajne až tridsaťosem ľudí. Francúzske úrady vtedy popreli, že by prípady mali nejakú spojitosť. Dodávky pre Lidl tvorili 60% z celkového odberu produkcie spoločnosti, reťazec s ňou po incidente ukončil spoluprácu.

Žena si myslela, že je nadpriemerne zdravá. Až po šesťdesiatke zistila, že kvôli genetickej mutácii necíti bolesť

„Infikované mäso prišlo z Nemecka. Bolo tam porazené a potom bolo dopravené do Francúzska našou spoločnosťou,“ priznal sa vtedajší šéf predmetnej firmy Guy Lamorlette. V roku 2017 stál pred súdom a bol odsúdený na tri roky za mrežami. Navyše musel odškodniť obete a súd mu zakázal pôsobiť v obchodné či priemyselnej sfére.