Či z vášho z dieťaťa rastie psychopat, vám prezradí sedem znakov

3252

Že je dieťa psychopat, možno zistiť už v troch rokoch, vyplýva to z medzinárodnej štúdie, ktorá sledovala, ako deti reagujú na rôzne výrazy tváre a na neutrálne či nepríjemné obrázky. Už veľmi malé deti prejavujú bezcitné a emócií prosté reakcie, ktoré sú spájané s poruchou osobnosti.

Americký psychiater John Marshall zase analyzoval správanie stovky zločincov a psychopatov, a vytvoril tak tri znaky správania, ktoré môžu naznačovať, že dieťa by mohlo v budúcnosti spáchať niektorý z násilných trestných činov, napísal server brightside.me. Ktoré to sú?

 1.  Krutosť k zvieratám 

Krutosť k zvieratám je typickým príznakom psychopatickej poruchy dieťaťa. Ak svojmu dieťaťu vysvetlíte, že nie je v poriadku ťahať mačku za chvost a rýpať psa do očka, dieťa to pochopí a už to nebude opakovať, nie je čo riešiť a vy sa nemusíte strachovať. Keď ale zámerne trápi zvieratá alebo sa ich dokonca snaží zabiť, je na čase zasiahnuť a podniknúť nejaké opatrenia.

Nechceme vás desiť, ale práve sérioví vrahovia si vybíjajú svoj hnev na bezbranných tvoroch. A čo viac, často svoje obete trýznia alebo zabíjajú rovnakým spôsobom, akým ubližovali práve zvieratám. Spojenie medzi trápením zvierat a psychopatie je tak zrejmé, že už aj americká FBI začala zaznamenávať a evidovať prípady týrania zvierat vo svojich výročných správach o trestnej činnosti.

Pozrite sa na túto fotografiu. Je na nej sériový vrah Jeffrey Dahmer, známy tiež ako kanibal z Milwaukee, ktorý bol obvinený z 15 vrážd a dostal doživotie. Všimnite si, ako na fotografii z detstva drží malé mačiatko.

Jeffrey bol v detstve veľký čudák. Jeho matka Joyce Anette nebola úplne duševne v poriadku a jeho otec bol veľkým workoholikom. Jeffreymu sa teda nedostávalo toľko pozornosti, koľko by potreboval. Hrával si so svojimi imaginárnymi kamarátmi a desil tým svojich skutočných priateľov. Mal tiež zvláštne úchylku, zbožňoval pohľad na mŕtve zvieratá.

 2.  Pyromania a podpaľačstvo 

Rôzne formy Pyromania alebo dokonca podpaľačstvo, kedy dieťa úmyselne založí požiar, sú ďalším varovným znakom, ktorý by mohol signalizovať sklony k psychopatickému správaniu. Je to totiž ďalší spôsob, ktorým sa dá vyjadriť hnev a vzdor. Pozor na to!

 3.  Pomočovanie 

Enuresis čiže mimovoľné nočné alebo denný pomočovanie môže byť ďalšie znakom spájaným s psychopatiou. Samozrejme to neplatí stopercentne. Môže sa stať, že niektoré dieťa sa v noci pomočuje dlhšie a nemusia vykazovať známky psychopatického správania.

Ak rodičia alebo spolužiaci na tieto nehody reagujú posmešne, dieťa sa cíti ponížených a v dôsledku toho sa hnevá alebo urazí a to môže zase viesť k agresii (na zvieratách a tak ďalej).

Andrej Čikatilo

Pomočovaním trpel napríklad Andrej Čikatilo, najšialenejšie maniak, sériový vrah a kanibal Sovietskeho zväzu. Kedykoľvek sa mu stala nehoda, jeho matka ho za to trestala telesnými trestami. Skrátka ho bila. Neskôr ho začalo tešiť, keď ostatné deti trpia, čo viedlo k hrozným činom, ktoré spáchal.

Psychológovia sa však zhodujú, že existuje oveľa viac náznakov psychopatického správanie, než je táto trojica podľa doktora Marshalla. Rozhodne aj tie stoja za pozornosť, pretože hranica medzi tým, čo je normálne a čo už nie je, je veľmi tenká.

 4.  Porušovanie pravidiel, krádeže … 

Asi neexistuje dieťa, ktoré by niečo nerozbilo alebo by nikdy neprišlo neskoro. To sa jednoducho stáva. A väčšina detí chápe, že keď sa niečo také prihodí, musí buď zaklamať, alebo ísť s pravdou von. Skrátka, cíti sa zle, že niečo vykonali. Deti s psychopatickým sklonmi chápu porušovanie pravidiel veľmi odlišne: Majú z nich radosť, je to pre nich adrenalín.

Vraždiace monštrá: 5 vrážd a 6 znásilnení

Rovnaké dobrodružstvo a adrenalín zažívajú pri krádežiach. Dobre to opísala Joanne Rowlingová v Harry Potterovi v kapitole o detstve Lorda Voldemorta.

Professor Dumbledore našiel v jeho zásuvke hračky, ktoré patrili ostatným deťom. Temný Lord ich v skutočnosti nepotreboval, len si užíval pozorovanie tých, ktorí stratili dôležitú vec.

 5.  Lož bez ľútosti 

Ak dieťa klame, pretože sa bojí trestu, môžeme jeho lož pochopiť. Avšak ak dieťa klame len preto, aby klamalo, bez výčitiek svedomia a s veľmi sebaistým výrazom tváre, mali by sme sa znepokojovať. Možno je niečo zle.

Vraždiace monštrá: Debra Milkeová si najala vrahov aby zabili jej štvorročného syna

Keď odhalíte lož u dieťaťa, ktoré má psychopatické rysy, začne sa hnevať, vyvádzať a byť hysterické, ale nie preto, že vám klamalo, ale preto, že ste jeho lož odhalili. Je to určitá forma manipulácie. Jasne, nemusí to ešte nutne znamenať, že máte doma malého psychopata, ale návšteva odborníka by mu možno prospela.

 6.  Šikana 

Samozrejme, ak vaše dieťa niekoho šikanuje, ešte to neznamená, že je psychopat alebo z neho rastie sériový vrah. Deti šikanujú z mnohých dôvodov: Chcú pozornosť, silu, chcú vyzerať ako rodičia (ktorí ich trestajú) či ako ich idol. Existuje však jeden veľký rozdiel. Ak váš malý terorista šikanuje a ponižuje ostatní len preto, že sa mu to páči, môže mať sklony k psychopatickému správaniu.

 7.  Žiadne emócie 

Deti, ktorým hrozí psychopatia, neprejavujú strach tak často ako ich rovesníci. Necítia stres a nemajú potuchy, čo je to súcit. Ich reakcie sú často bezcitné a bez emócií.

Vraždiace monštrá: Charles NG

Podľa psychologičky Heather Irvin je pre dobré psychické zdravie najdôležitejšie prvý rok života dieťaťa. Odborníci zistili zaujímavú vec: Ak dieťa vyrastalo v dobrom prostredí a po piatich rokoch veku zažije nejaké bezprávie či násilie, je oveľa menej pravdepodobné, že sa stane psychopatom, než keď nemá dobrý základ v rodine od počiatku.