Vojaci na fronte nemajú prístup k teplej kuchyni, fasujú tak balíčky tzn. MRE pokrmov, teda „Meal, Ready-to-Eat“ (pozn. redakcia – Jedlo pripravené na okamžitú spotrebu). V tých nájdu nielen hlavné jedlá, ale aj nápoje, desiaty či príbory. V ruských balíčkoch ale na vojakov gastronomický zážitok rozhodne nečaká. Jedlá sú často staré, nedobré a vyrábajú sa v meste zvanom Bahno!

Dlhé týždne a mesiace, ktoré ruskí vojaci prežívajú počas vojny v poľných podmienkach, si bežné jedlo len tak nedajú. Musia si vystačiť s dennými prídelmi jedla v tzn. MRE balíčkoch, ktoré však je od čerstvých a chutných pokrmov na hony vzdialené.

Ukrajinec Mychajlo sa rozhodol ruský MRE balíček vyskúšať. Prvotné prekvapenie prišlo v momente, keď zistil, že sa jedlá vyrábajú v meste zvanom Bahno (Grjazi). „Ešte než som jednotlivé balíčky otvoril, cítil som zreteľný zápach,“ popísal začiatok ochutnávania mladý Ukrajinec.

Hovädzie s ryžou

 Chutí to ako  zvratky 

Ako prvý vyskúšal hovädzie mäso s fazuľami a zeleninou. Nielenže minimálna trvanlivosť pokrmu skončila pred niekoľkými mesiacmi, po otvorení obalu vraj nešlo vôbec poznať, o aké jedlo sa jedná. „Ten zápach, čo sa line zvnútra, je neznesiteľný. Je to, ako keby v tom niečo stokrát zomrelo. Úprimne to chutí ako zvratky,“ povedal Mychajlo.

Druhým hlavným jedle bolo hovädzie s ryžou, ktoré podľa neho zapáchala obdobne. Chuť jednotlivých surovín Ukrajinec vraj tiež nerozoznal.

„Toto zase chutí hromada nejakej divnej hliny. Myslím, že to sú snáď nejaké krysy, ktoré našli v továrni,“ rozčuľoval sa nad pokrmami Mychajlo. Posledným jedlom, ktoré ochutnával, boli mäsové guličky. Ani tie ale podľa neho nechutili dobre. „Kde presne sú moje mäsové guličky? A prečo to vonia a chutí ako ryba?,“ sťažoval sa na Twitteri mladík.

 Plesnivé sušienky a namiesto smotany len  škrob 

Okrem hlavných jedál sa v MRE balíčkoch nachádzajú aj nápoje v prášku, paštéty alebo drobné desiaty a dezerty.

„Paštéta chutí trochu divne, ale rozhodne je to oveľa lepšie oproti ostatným veciam v tejto ponuke. Tavený syr sa podobá plastu a je úplne bez chuti, takže vlastne aktuálne najlepšia vec z ponuky,“ rypol si ironicky Mychajlo. Ten tiež dodal, že zabalené sušienky boli plesnivé a namiesto instantnej smotany do kávy dostal pribalený škrob. Najlepšie podľa neho chutilo jablčné pyré.