Vražda farára bez potrestania, pobodaný okoloidúci muž alebo kauza násilnej smrti Dominika (†18) z Varnsdorfu. Všetky majú niekoľko spoločných prvkov – došlo k nim v Česku na Veľkú noc a páchatelia použili nože.

Presne 27 rokov uplynulo od brutálnej vraždy sedemdesiatštyriročného farára Jana Preislera z Čkyne v Juhočeskom kraji. Duchovný slúžil v kostole v tom čase už desať rokov a medzi ľuďmi bol obľúbený.

Keď ale 18. apríla 1995 otvorila Mária Vondrášková, správkyňa kostola, dvere od fary, našla farára mŕtveho. Niekto ho ubodal. „Takýto pohľad ako po otvorení dverí fary by som už nikdy zažiť nechcela,“ popísala pred rokmi Vondrášková. Kriminalisti mali rýchlo chyteného podozrivého, Libora P. Išlo o tuláka, ktorého aj s jeho kamarátom predtým farár ubytoval.

Obvineným z vraždy učiteľky je občan Slovenska, 31 ročný invalidný dôchodca a otec piatich detí

Jeden z nich sa k vražde dokonca priznal, na súde ale povedal, že ho k tomu policajti donútili. Druhý z mužov uviedol, že sa mu kamarát na ceste z obce zveril, že farára skutočne zabil. Kriminalisti mali dokonca zhodné aj pachové stopy, to ale súd nakoniec zmietol zo stola a podozrivého oslobodil.

Po 28 mesiacoch tak mohol vtedy dvadsaťdeväťročný psychicky labilný invalid odísť z väzby. Dvojica bola podľa záverov chorá, muži trpeli schizofréniou, brali lieky. Vrah podľa policajtov mal IQ 70. Prípad vraždy farára tak zostal prakticky nevyriešený a nepotrestaný.

 Žiadosť o ruku, potom  vražda 

K ďalšej Veľkonočnej vražde došlo v roku 2016 pri Davle neďaleko Prahy. Radek Macan si vtedy pred ruzyňskou väznicou vyzdvihol svoju priateľku, ktorú práve prepustili z výkonu trestu. Potom spolu oslavovali a Macan ju na ceste z krčmy požiadal o ruku.

Chvíľu na to sa ale na ceste dostali do potýčky s dvoma mužmi, ktorí šli náhodou okolo. Macan uviedol, že jeden z nich začal obchytkávať jeho priateľku, druhý medzitým snúbenca zrazil k zemi. Potom sa mu mal záhadne otvoriť nôž, ktorého sa mladší z mužov mal zmocniť, Macan ho ale mal získať späť a soka sedemkrát bodnúť do brucha. Ten na následky ťažkých zranení zomrel.

Čerstvo snúbenci z miesta utiekli, policajti ich ale rýchlo dopadli. Súd Macanovej verzii o útoku veľmi neveril, hlavne teda tvrdenie, že mu nôž z vrecka vypadol a otvoril sa. „Reakcia obžalovaného na danú situáciu bola značne neprimeraná. Rozhodne sa v tom momente nepatrilo vytiahnuť nôž,“ popísala sudkyňa Iva Říhová.

V rozhovoroch s priateľmi mal podľa súdu hovoriť veci typu: ‚sedemkrát som ho napálil’, ‚dostal čočo’ alebo ‚dostanem pätnásť’. Tým zrejme myslel pätnásť rokov väzenia. Nakoniec za vraždu dostal 16,5 roku v najprísnejšej väznici.

Brutálna vražda na Slovensku! Agátu mal zabiť, rozštvrtiť a telo rozhádzať po okolí!

 Vražda Dominika vo  Varnsdorfe 

Jednou z ďalších Veľkonočných vrážd bola tá v ústeckom Varnsdorfe. Činu sa mal dopustiť Jiří Nosek, ktorý od začiatku svoju vinu odmietal. Podľa záverov súdov a policajtov mal ale svojho rovesníka Dominika (†18) bodnúť do brucha a nechal ho vykrvácať!

K vražde došlo v roku 2017 na parkovisku vo chvíli, keď sa mladí muži vracali opití domov. Hneď potom, čo Nosek Dominika napadol, odišiel. Dominik medzitým vykrvácal, mŕtveho mladíka našli až ráno ľudia v centre mesta. Nosek sa po obvinení k činu priznal. Nôž sa doma pokúsil schovať.

Nosek bol nakoniec označený za nebezpečného človeka. Po čine sa pokúsil obesiť na prestieradle a skončil na psychiatrii. Tam znalci dospeli k názoru, že trpí duševnou poruchou, konkrétne rozvíjajúcou sa schizofréniou. Z revízneho znaleckého posudku však vyplynulo, že muž nespĺňa kritériá schizofrénie, a neboli preto dané dôvody na zastavenie trestného stíhania. Po odsadení si štrnásťročného trestu väzenia poputuje hneď do zabezpečovacej detencie, je teda otázka, či sa niekedy dostane na slobodu.