Je tomu presne 39 rokov od smrti legendárneho hudobníka a člena skupiny The Beatles Johna Lennona (†40). Potom, čo ho pred očami jeho ženy Yoko Ono zastrelil Mark Chapman, sa vrah následne posadil na chodník a začal si čítať.

So samotným páchateľom sa stretli len niekoľko hodín pred vraždou. Mark Chapman bol dvadsaťpäťročný muž posadnutý Lennonom. Vraždu si starostlivo naplánoval celé mesiace dopredu a ráno 8. decembra 1980 prišiel k budove Dakota, kde celý deň čakal na to, až sa spevák objaví.

O 17:00 prišiel Lennon aj s Yoko do svojho apartmánu. Spevák ešte stihol ochotne podpísať Chapmanovi svoju novú platňu Double Fantasy, načo sa vrátil do štúdia. Vrah si ju schoval do kvetináča pred budovou a dychtivo očakával Lennonov návrat. Keď konečne o 22:50 vstúpil do budovy, vystrelil Chapman celkom päťkrát; 4 guľky zasiahli Johna Lennona do chrbta. Aj napriek všetkej snahe lekárov zomrel na následky strelných zranení pár minút po príchode do nemocnice.

 O koliesko  naviac? 

Keď si polícia pre vinníka prišla, šokovala ju scéna ako z nejakého bizarného filmu – Chapman pokojne sedel na chodníku pred budovou Dakoty a čítal si knihu „Kto chytá v žite.“ Knihu si so sebou vzal aj do väzenia, kde po prehľadaní objavili jeho rukou napísané slová „Toto je moja výpoveď.“

Pred 78 rokmi sa narodil John Lennon

Doteras sa neprišlo na to, z akého popudu sa Chapman rozhodol zabíjať. Sám sa obhajuje slovami, že mal nedostatok sebavedomia a chcel sa presláviť. Na otázku, čo má s vraždou spoločného kniha „Kto chytá v žite“ zareagoval slovami: „Želám si, aby si túto knihu každý aspoň raz prečítal. Je to veľmi mimoriadna kniha, obsahuje veľa odpovedí. A ja dúfam, že v „Kto chytá v žite“ tie odpovede nájdete. Ďakujem.“ Sám sa pod toto vyhlásenie podpísal ako Mark David Chapman – chytač v žite.

 Chce na  slobodu 

Vrah Johna Lennona sa už desaťkrát márne pokúsil požiadať o podmienečné prepustenie. Súd mu vymeral doživotné väzenie s možnosťou podmienečného prepustenia najskôr po 20 rokoch.

George Harrison

Súd žiadosť zamietol s odôvodnením, že prepustenie Chapmana „by spoločnosti neprospelo a bolo by nezlučiteľné s jej bezpečnosťou“. Oslobodením väzňov by súd nielen „bagatelizoval vážnosť jeho zločinu“, ale ohrozil by aj bezpečnosť ľudí, pretože na Chapmana by niekto mohol zaútočiť z pomsty alebo snahy sa presláviť.

O prepustení môže Lennonov vrah, ktorý si trest odpykáva na západe štátu New York, požiadať znovu v auguste 2020.

Poznáte zoznam najpredávanejších skladieb Beatles? Uverejnil ho časopis Rolling Stone