Metelka sa rozhodol ukončiť svoje pôsobenie v reprezentácii pre podľa jeho slov „úplné zlyhanie vedúceho výpravy Branislava Režňáka,“ ktorý mu nemal počas pretekov s hromadným štartom na nedávnych paracyklistických majstrovstvách sveta dať základné informácie.

Takto ho už neuvidíme

Jozef Metelka už nebude reprezentovať Slovensko

Na koniec Jozefa Metelku v slovenskej reprezentácii sa rozhodol reagovať aj jeho kolega Ondrej Strečko.
„Keďže som zainteresovaný do tejto témy, pretože dané preteky som išiel spolu s Jozefom Metelkom a Paťom Kurilom, tak vám ozrejmím, ako to celé bolo,“ napísal v diskusnom príspevku na portáli mtbiker.sk.

„Už v deň etapy mi bolo divné, že sa Jozef prišiel rozcvičovať do stanu slovenskej výpravy, keďže nikdy pred tým to na žiadnych pretekoch neurobil, ani na časovke dva dni pred tým, keď ju vyhral. Vždy sa rozcvičoval buď v anglickom stane, alebo v stane Nového Zélandu, čo je dosť trápne z jeho strany. Dokonca býval aj v inom hoteli (oveľa drahšom), čo robí takmer na každých pretekoch.“

„Jozef letel do Afriky 8. augusta, pričom štartoval až 1. septembra pričom na nič sa tam nepotreboval aklimatizovať, keďže ani časový posun tam nie je, akurát trochu chladnejšie a nadmorská výška 1000 m.n.m, kde bola časovka a 600 m.n.m. etapa, takže k tomu sa tiež veľmi nemusel aklimatizovať,“ pokračoval Strečko.

„Letel bussines triedou, kde ho letenka tam a späť vyšla (nie jeho, keďže mu bola preplatená) na toľko, čo nás siedmych (zvyšok výpravy). A k tej etape. Už pred štartom, keď nás menovite volali na štartovú čiaru, napravo ukazovali číslo 14 na tabuli, takže už vtedy bolo každému jasné, že napravo sú naše čísla. V každom kole sme išli do kopca, nebol dlhý, ani strmý, ale tam sme išli naplno hlavne v posledných kolách, bolo mi divné, že každé kolo som išiel cez neho, pričom moja výkonnosť je dosť menšia ako Jozefova. To mi predtým hovoril aj Kuril, že keď príde kopec, tak Metelka je odstavený. Veď v Riu zabalil na etape v prvom kopci. Takže asi si vymyslel cez etapu na rýchlo taktiku, že zašprintuje akože na koniec pretekov, urobí zo seba na chvíľu idiota a potom zvalí túto chybu na Braňa Režňáka, že mu nehovoril počet kôl.“

„Ináč na ľavej strane žiadne čísla pre ženy už neboli, kedže ženy mali iba 8 kôl a toto, čo on urobil, bolo až v jedenástom. A, samozrejme, ja som čísla napravo videl, aj celý balík, len on nie. Čudné. A potom, keď som ho obehoval ako zvesil nohy, tak mal dosť priestoru, aby sa k nám zase pridal, keďže vtedy sme vôbec nebombovali,“ priznal Strečko.

„Ale on namiesto toho odhodil bicykel aj protézu a nadával, že ma kŕče. To nám hovorila česká výprava. Takže raz hovorí tak a potom tak? Veď ani zvonček do posledného kola nemohol počuť, keďže nikto nezvonil a ako úspešný dráhar určite vie, že zvoní sa iba do posledného kola, nie do 4. kola pred koncom. Po pretekoch sa už v našom stane neukázal, iba poslal svojho anglického trénera pre trenažér, ktorý si nechal v stane. Takisto sa neukázal pri nás ani počas celého pobytu v Juhoafrickej republike. Mimochodom, v každom kole som počul, ako mu anglický tréner kričí časovú stratu na únik,“ pokračoval.

„Podľa mňa to mal Jozef všetko dopredu naplánované (už to mi bolo divné, že v daný deň sa prišiel výnimočne rozcvičovať do nášho stanu) a vedel, že nemá šancu uspieť, lebo v etape bol kopec a že ho Paťo Kuril nabije, keďže Paťo je skvelý vrchár s jeho 60 kilami a touto situáciou by Jozefove ego veľmi utrpelo ako už sa to stalo v minulosti, keď v jednom preteku Paťo vyhral nad Jozefom a Jozef od zúrivosti po prejazde cieľom hodil bicykel o zem a začal nadávať – za čo sa mi vidí – dostal aj trest za nešportové správanie.“

„Takže za celú túto situáciu je zodpovedný iba Jozef Metelka, jeho nevybúrené ego, diskutabilná inteligencia a pokrivený charakter,“ dodal vo svojom príspevku Strečko.