Dalajláma vyhlásil, že „Európa je pre Európanov“. Podľa tibetského duchovného vodcu by sa najstarší kontinent mohol pritom čoskoro stať moslimskou alebo africkú baštou, ak európsky aparát nepristúpia k posielanie migrantov späť do krajiny ich pôvodu. O jeho varovaní informuje web denníka Daily Mail.

Duchovný vodca Tibeťanov, ktorý od roku 1959 žije v indickom exile, vyjadril počas rozhovoru pre britskú BBC názor, že Európa by mala prijímať iba „obmedzený počet“ utečencov. Podľa neho je síce Európa povinná prijať tých, ktorí potrebujú pomoc, ale nakoniec by sa tí istí mali vrátiť do svojich domovov.

Babiš: Stretnutie s dalajlámom neovplyvní ekonomiku, niektoré firmy už dnes ľutujú spojenectvo s Čínou

„Mali by pracovať na zlepšenie stavu vo svojich krajinách“

„Európske krajiny by mali utečencom pomôcť tým, že ich niečo naučia, dajú im vzdelanie a tréning. Ale cieľom by mal zostať ich návrat domov. Zostať môže len obmedzený počet, inak by sa Európa stala moslimskou alebo africkou zemou. A to je neprípustné,“ povedal.

Čína sa vyhráža Slovensku po stretnutí Slovenského prezidenta s dalajlámom

Nie je to prvýkrát, čo sa dalajláma vyjadril k utečenecké kríze v tomto duchu. Minulý rok vo švédskom Malmö napríklad hovoril o tom, že migranti by mali predovšetkým pracovať na zlepšení stavu v ich krajinách. Už vtedy navyše vyjadril svoj názor, že „Európa patrí Európanom“.