Ak si radi dáte šálku dobrej brazílskej kávy, po prečítaní tohto článku vám môže zhorknúť. Nezisková organizácia Reportér Brasil zistila, že na niektorých kávových plantážach pracujú ilegálne a zle platení robotníci. Nie je to len porušenie zákona, ale aj zneužitie medzinárodného certifikátu kvality.
kava-cafe-01    K pochybeniu dochádzalo na farmách v brazílskom štáte Minas Gerais na juhovýchode krajiny. Farmy sa pritom pýšili medzinárodnými certifikátmi, ktoré sú známkou dobrého zaobchádzania s robotníkmi. Kávu z jednej tejto farmy odoberala aj nadnárodná spoločnosť Nestlé, ktorá vyrába rozpustnú kávu Nescafé či kávové kapsule Nespresso či Dolce Gusto.

Organizácia Reportéri Brasil odhalila hneď niekoľko prípadov porušovania Zákonníka práce. Všetky podrobne uviedla v správe s názvom „Certifikovaná káva, robotníci bez práv“. Autor štúdie André Campos uvádza, že farmy nedodržiavajú pravidlá pre použitie pesticídov, robotníkov na plantáže najímajú ilegálne a málo im platia.

„Nemal som žiadne detstvo alebo školské vzdelanie. Od siedmich rokov som chodil s rodičmi žať kávu. Sadil som kávu, plel ju. Robil som to všetko, ale nikdy som nemal platné pracovné dokumenty,“ uviedol muž, ktorý na kávových plantážach pracoval 14 rokov.

Keď bol chorý, nedostal žiadne náhrady a za roky tvrdej práce si zničil chrbát. Reportérovi v meste Carmo de Minas rozprával, že keď zostal doma kvôli ťažkým bolestiam chrbta, šéf si pre neho došiel až domov. „Nasadol som si k nemu do auta, hoci som nebol schopný ani ísť rovno, a išiel do práce,“ rozprával 56-ročný muž, ktorého meno autor štúdie neuvádza.

Keď s podlomeným zdravím z plantáží odišiel, mal problém získať invalidný dôchodok. „Život na plantáži nie je jednoduchý, je to veľmi ťažké. Zničilo mi to chrbticu. Ale sme chudobní, čo tak máme robiť?“ Povzdychol si nakoniec.