Keď Európska centrálna banka pred dvoma rokmi zaviedla negatívne úrokové sadzby na vklady, len málokto si pomyslel, že to dôjde tak ďaleko, aby sa preniesli na klientov. Tento týždeň oznámila družstevná banka v bavorskej dedine Gmund am Tegernsee 50 km južne od Mníchova, patriaci do nemeckej skupiny Raiffeisen, že bude trestať za ukladanie peňazí aj retailových klientov. Od septembra si bude zo súm na účtoch presahujúcich 100 tisíc eur strhávať 0,4 percenta.

„U firemných klientov máme záporné roky už nejakú dobu, tak prečo by to tak nemalo byť aj u privátnych klientov s veľkými zostatky?“ Cituje agentúra Bloomberg člena predstavenstva banky Josefa Paula. „Dnes to vyzerá, že toto opatrenie nebude rozšírené na zákazníkov so zostatkami pod 100 tisíc eur,“ dodal.

„Je to ako dominový efekt. Len prenášame náklady, ktoré ECB uvalila na nás,“ vysvetľuje Paul. Na list s oznámením reagovala zo 140 klientov, ktorých sa opatrenie dotkne, zatiaľ zhruba polovica. Buď presunutím peňazí do iných finančných nástrojov, alebo do inej banky.

Bavorská banka je už druhým nemeckým ústavom, ktorý „zdaňuje“ vklady privátnych klientov. Už od roku 2014 účtuje negatívny úrok zákazníkom so zostatkami nad pol milióna eur tiež malá banka Skatbank. Najväčšie nemecké banky ako Deutsche Bank alebo Commerzbank záporné úroky strhávajú veľkým korporátnym alebo inštitucionálnym klientom, ale bráni sa tomu podobne spoplatňovať aj retailovú klientelu, píšu Financial Times.