Dánska kráľovná má hotový sklenený sarkofág. Jeho výroba trvala 15 rokov

2954

Kráľovná Margrethe II. (78) sa teší dobrému zdraviu. Pred 15 rokmi sa však rozhodla, že dá vyrobiť pre seba a manžela sarkofág. Kráľovná chce byť podľa tradície pochovaná v katedrále v Roskilde. Jej manžel, ktorý zomrel vo februári, sa nechal spopolniť.

Kráľovský palác pred pár týždňami na sociálnych sieťach oznámil, že špeciálny sarkofág je hotový. Keďže ho verejnosť v reáli uvidí až po smrti kráľovnej, v kaplnke sv. Birgitta v katedrále v Roskilde je zatiaľ jeho model. Kaplnka je tradičným miestom posledného odpočinku dánskych panovníkov, od stredoveku ich je tam pochovaných takmer 40.

Autorom sarkofágu je sochár Bjørn Nørgaard. Na projekte pracoval od roku 2003 a jeho úlohou bolo pre kráľovnú vytvoriť moderny kus, ktorý bude zároveň začleniteľný medzi existujúce sarkofágy. Kráľovná pôvodne zamýšľala sarkofág aj pre svojho manžela princa Henrika. Ten si nakoniec v poslednej fáze života prial byť spopolnený. Princ zomrel tento rok vo februári.

Sarkofág je obložený sklom a sú na ňom dve postavy symbolizujúce kráľovský pár. Na postranných stĺpoch nájdeme hlavy slonov. Ako materiál na výrobu bol použitý pieskovec z princovho rodného Francúzska. Tri piliere sú z dánskej žuly, čadiča z Faerských ostrovov a grónskeho mramoru. Faerské ostrovy a Grónsko sú súčasťou dánskeho kráľovstva.