Dánski študenti o pobyte v Prahe – Je to nočná mora

840

V uplynulom týždni česká polícia zaznamenala dve bitky medzi dánskymi študentmi, ktoré skončili bodnými zraneniami. Opití dánski teenageri tiež zdemolovali množstvo hotelových izieb a napáchali škody za desaťtisíce českých korún.

Lacné pivo
Podľa dánskeho veľvyslanca v Česku Christiana Hoppeho je Praha všeobecne u dánskych turistov obľúbená, každoročne ich do českej metropoly pricestuje okolo 200 tisíc. Masové zájazdy mládeže v čase jarných prázdnin sú ale relatívne novým trendom. „Praha je veľmi pekné mesto, mládež však láka aj lacné pivo,“ cituje veľvyslanca denník Bergenske Tidende.
Podľa predstaviteľky Dánske ľudovej strany Liselott Blixtové svedčí tieto zájazdy o neslávne preslávené dánskej kultúre pitia alkoholu. „Ak si mládež myslí, že je to nejaké šťastie vyraziť si do Česka a opiť sa tam namol, je to niečo zle,“ konštatuje. „Do značnej miery ale zodpovednosť spočíva na rodičoch,“ dodáva. V týchto názoroch sa s Blixtovou zhodujú aj mnohí dánski diskutéri na internete. „Svet, v ktorom žije dánska mládež, a to, ako sa správa, je vzdialené svetelné roky od správanie mladých ľudí v ostatných európskych krajinách, čo sa týka konzumácie alkoholu alebo jej následkov. V Prahe sú správaním mladých Dánov otrasení. Mám silný pocit, že v Dánsku sa niečo podobné vôbec nerieši.
Bude to len prirodzený vývoj, že postupne prevezmú pracovné miesta v Dánsku obyvatelia východo a stredoeurópskych krajín, ktorí si dokážu zamestnanie vážiť, „píše vo svojom príspevku v diskusnom fóre listu Jyllands-Posten Jens Ole Christiansen.

Dobodaných študentov
K nekontrolovanému vyčíňania dánskej mládeže v Prahe pritiahli v minulých dňoch pozornosť dve bitky, ktoré skončili vážnymi zraneniami. S šokujúcimi zážitky sa vracia domov študent gymnázia Nikolai Toftegaard. Ten bol dobodaných v noci na pondelok pred nočným klubom v centre Prahy, podľa svojich slov sa stal obeťou skupiny asi siedmich dánskych opilcov, hoci sa predchádzajúce bitky na diskotéke nezúčastnil. „Držali ma pevne a jeden z nich vytiahol nôž. V tej chvíli ma napadlo, že ak im neuniknem, bude po mne,“ rozpráva Toftegaard.
Druhá násilná bitka sa strhla vo štvrtok okolo 04:00 v pražskom hoteli Panorama. Spor vraj bol o jednu z dievčat, ktorá bola členkou zájazdu. Za páchateľa svedkovia označujú dánskeho mladíka tureckého pôvodu, ktorý po čine z hotela utiekol.
„Najprv pribehla do recepcie jedno dievča s volaním o pomoc. Za ňou vyšiel z výťahu chlapec, ktorý utŕžil niekoľko bodných rán. Do chrbta, do brucha. Vo výťahu bola krv, na podlahe vo vstupnej hale bola krv,“ opísal situáciu 18-ročný Marcus Thomsen , žiak obchodnej školy v dánskom Naestved.
Podľa dánskych študentov do hotela čoskoro vo veľkom počte dorazili českí policajti. Terčom sťažností sa ale stala spomínaná cestovná agentúra Rejsemaegleren. „Po incidente sme volali do kancelárie Rejsemaegleren. Sľúbili, že prídu do nášho hotela, ale neurobili to. Teraz nás vezie autobus domov,“ vypovedala Andrea Knudsenová, ktorá bola jednou z dievčat, ktoré obete po útoku pomáhali.

Opití sú aj sprievodcovia
Aj ďalší klienti firmy Rejsemaegleren, ktorá sa na zájazdy pre žiakov vyšších ročníkov gymnázií a obchodných škôl zameriava, popisujú zájazdy ako chaotické a zle organizované. Poukazujú na autobusy s vodičmi, ktorí nepoznajú cestu a nevedia hovoriť dánsky ani anglicky, nekompetentní, či niekedy opité sprievodca, nefungujúci telefónne čísla pre núdzové situácie. Spoločnosť Rejsemaegleren tvrdí, že všetci jej zákazníci sú spokojní.
„Všetci hostia sú šťastní, v Prahe je bezpečne. V uliciach hliadkuje polícia, je to bezpečné miesto na pobyt,“ citovala jedného z sprievodcov kancelárie dánska tlačová agentúra Ritzau.