Deathmetalisti si vyskúšali, ako sa spí v ruskom kriminále

1211

Príčinou ťažkostí poľských muzikantov sú vraj nezrovnalosti s ruskými vízami.“Členovia skupiny strávili noc vo väzbe. Teraz sú na ceste na súd. Chlapci sú veľmi unavení a vyčerpaní, nevedia, či budú môcť hrať na koncerte v Moskve 25. mája. To závisí na rozhodnutí súdu, ale pravdepodobne Behemoth vypovedia z krajiny,“ povedala manažérka jekaterinburského klubu, kde kapela mala hrať. Tesne pred koncertom však hudobníkov zatkli. Ruské úrady vysvetľujú zákrok tým, že hudobníci nemali „kultúrne víza“, oprávňujúce k vystúpeniu v Rusku.

Behemoth sú vo svojom žánri považovaní za jednu z najpozoruhodnejších skupín na svetovej scéne. Založil ju v Gdansku v roku 1991 gitarista a spevák Adam Darski, zvaný Nergal. V Rusku často hosťovala, úspešné bolo aj jej predvlaňajšej turné, ktoré kapela podnikla po tom, čo sa Darski zotavil z leukémie. Behemoth vlani zaujali aj české publikum na festivale Brutal Assault v Josefove na Náchodsku, tento rok v júli má kapela hrať vo Vizoviciach.

Darski často budí rozruch aj vo svojej vlasti, kde ho médiá označujú za „prvého satanistu Poľska“. Proti jeho pôsobeniu v porote hudobnej súťaže vo verejnoprávnej televízii sa v roku 2011 búrili katolícki biskupi. V tom istom roku v jednom varšavskom klube v prevleku za kňaza „uzdravoval“ hudobníkov, ktorí predstierali, že sú postihnutí a jazdili po scéne na invalidných vozíkoch. V roku 2007 na koncerte v Gdyni roztrhal bibliu, ktorú označil za lživé knihu a katolícku cirkev za najväčšiu zločineckú sektu.