Juhokórejský súd v piatok poslal dediča konglomerátu Samsung I Če-Jonga na päť rokov do väzenia. Obžalovaný bol z úplatku v afére okolo bývalej prezidentky Pak Kun-hje. Informovala o tom agentúra Reuters. I Če-jong, ktorý obvinenia odmieta, je vo väzbe od februára, a podľa svojich právnikov sa proti rozsudku odvolá.

Po šesť mesiacov trvajúcom procese súd dospel k záveru, že 49ročný I Če-jong sa dopustil korupcie v snahe získať vládnu pomoc pre fúziu, ktorá mu mala zabezpečiť kontrolu nad širšou časťou skupiny Samsung. Podľa súdu tiež ukryl majetok v zahraničí, dopustil sa sprenevery a krivoprísažníctva.
V súvislosti s korupčným škandálom je v oddelenom procese súdená aj zosadená juhokórejská prezidentka Pak.
Dedič jedného z najväčších korporátnych impérií na svete bol zadržaný vo februári na základe obvinenia, že podplatil prezidentku Pak, aby mu pomohla získať kontrolu nad konglomerátom. Kruhom okolo bývalej prezidentky mal poskytnúť 43 miliárd wonov (vyše 36 miliónov eur). Juhokórejská prokuratúra navrhovala za spreneveru a korupciu dvanásťročný trest. Obhajoba trvala na tom, že fúzia bola rýdzo podnikateľskú záležitosťou, súd však túto argumentáciu neprijal.

I Če-jong akúkoľvek vinu popiera a jeden z jeho advokátov piatkovej verdikt označil za neprijateľný.
Podľa juhokórejských zákonov trest väzenia dlhší ako tri roky nemožno uložiť v podmienenej forme. Päťročný trest pritom patrí k najdlhším, aké boli v kauzách juhokórejských podnikateľov uložené. Konečný rozsudok v prípade I Če-Jonga sa však vzhľadom k očakávanému odvolaciemu súdu čaká až o pár mesiacov.
Súčasne s I Če-jong boli v rovnakom procese odsúdení k štvorročnému väzeniu ďalší dvaja predstavitelia Samsungu.
Terajší rozhodnutie súdu môže najväčšiemu a najznámejšiemu juhokórejskému podnikateľskému impériu značne poškodiť. Jeho akcie sa od vynesenia rozsudku prepadli o jedno percento a objavujú sa pochybnosti, či by skupina mala aj naďalej fungovať ako rodinná dynastia. I Če-jong, vnuk zakladateľa firmy Samsung, na čele priemyselného konzorcia de facto stál od roku 2014, keď jeho otca postihol infarkt.
Napriek februárovému uväzneniu I Če-Jonga spoločnosť Samsung vykazuje rekordné zisky. Minulý mesiac preskočila Apple a stala sa najziskovejšie technologickou spoločnosťou na svete.