Partii programátorov z Estónska sa podarilo k problematike neurónových sietí a strojového učenia pritiahnuť polovicu internetu, čo sa doteraz nepodarilo žiadnym popularizátorom počítačových vied vrátane Googlu. Drvivú väčšinu z nich tvoria muži všetkých vekových kategórií.

Stačilo im jediné. Vyrobiť neurónovou sieť, ktorá sa na 10 000 fotografiách ženského tela naučila, ako vlastne vyzerá. Vďaka tejto znalosti teraz vie vyzliekať odeté dámy donaha.

Desktopová aplikácia DeepNude spôsobila hotový rozruch a autori ju nakoniec museli zablokovať. Nie však z dôvodu etiky, ale jednoducho preto, že bol záujem tak ohromný, že sa im zrútil server. Na webe sľubujú, že sa za pár dní vrátia.

Kým bezplatná verzia zakryje fiktívne poprsie a klin čiernymi obdĺžnikmi, platená zobrazí len vodoznaky upozorňujúce na to, že sa naozaj jedná o fake.

Ale dosť zábavy. DeepNude je ďalšou ukážkou toho, že skutočná hrozba ad interim nespočíva v tom, že by sme snáď v dohľadnej dobe vyrobili nejakého terminátora či Matrix, ale v tom, že je tu reálne riziko toho, že ad interim bude generovať textové aj audiovizuálne fake news, ktoré už nedokážeme rozpoznať od reality.

Aérotrain: futuristické francúzske vlaky predbehli dobu

A to je v ére informačných hybridných vojen na internete tak trochu novodobá jadrová bomba.

Apple priznal, že spomaľuje staršie modely iPhonu…