Desatoro proti chrípke

Územie nášho štátu sa jej nevyhne ani v tomto roku, chrípková epidémia sa k nám rýchlo blíži. Tí, čo majú slabší imunitný systém, by už teraz mali ísť do čakárne svojho lekára odtrhnúť si čakací lístok. Tí, čo sa chystajú nedať sa dobehnúť, si…

1134

1. Nechajte sa zaočkovať

Najspoľahlivejšou metódou, ako sa ochrániť pred nákazou vírusom chrípky, je včasná vakcinácia. Tá síce niečo stojí, ale vďaka nej sa nebudete musieť doma týždeň či dva váľať v perinách s chorobou. Vakcínu teraz preplácajú poisťovne, dokonca aj zamestnávateľ.

2. Prestaňte si podávať ruky

Hneď, ako sa vo vašom okolí začnú ľudia nápadne sťažovať na to, že sa necítia dobre, prestaňte si s nimi pri stretnutí podávať ruky a vrelo sa bozkávať na líčka. Vypustite tieto priateľské gestá, až kým chrípková epidémia neopustí naše územie. Slušnosť musí nateraz jednoducho ustúpiť vášmu zdraviu.

3. Buďte maniakom na hygienu 

Umývajte si ruky vždy, keď budete mať na to možnosť, ak zainvestujete ešte aj do antibakteriálneho mydla, máte spolovice vyhrané nad epidémiou. Pokiaľ máte doma chorého člena rodiny, pokojne vydezinfikujte kľučky a vypínače na svetlo a ak máte spoločný počítač v domácnosti, skúste jemne prejsť aj jeho klávesnicu (tieto styčné body pôsobia doslova ako semenisko baktérií!).

4. Vetrajte

Ľahko sa to hovorí, keď je vonku v poslednom čase neustále pod nulou a vy ste radi, keď vojdete do vykúrenej miestnosti. Avšak skôr, ako sa posadíte na prednášku, na cvičenie alebo v kancelárii, skúste sa preniesť cez nevôľu svojich kolegov a vyvetrajte miestnosť, v ktorej sa budete zdržiavať (ak je tu aj niekto chorý, aspoň časť baktérií vypustíte von cez okno). V prípade, že vás budú chcieť ukameňovať, im vysvetlite, že to robíte aj pre ich dobro, a navyše, ak bude v miestnosti čerstvý vzduch, budú sa môcť ľahšie sústrediť. V miestnosti, kde trávite celý deň, vetrajte v pravidelných intervaloch.

5. Nadopujte sa vitamínmi

Áno, opakujeme sa síce stále dookola, ale pravidelný prísun čerstvých vitamínov je to, čo vaše telo a imunitný systém naozaj potrebuje. Fakt, že vymeníte jeden keks denne za mandarínku alebo jablko, vás naozaj nezabije. Ak nie ste na čerstvé ovocie, skúste to vitamínovými doplnkami z lekárne. Lekári sa svorne zhodujú na tom, že proti chrípke najlepšie pôsobia vitamíny A, E, železo, zinok, selén a betakarotén.

6. Vynechajte kiná a divadlo

Doslova a do písmena, takisto skúste vynechať cestovanie MHD, zrazy a rôzne aktivity, pri ktorých sa stretáva veľké množstvo ľudí v uzavretom priestore. Určite sa medzi nimi totiž nájde taký, ktorý zoberie so sebou aj svoju novú kamošku chrípku a pekne ju rozseje medzi všetkých naokolo. Chrípková sezóna nepotrvá večne, tak si pokojne môžete odpustiť jednu či dve spoločenské akcie.

7. Spite 

Spánok je všeliek, dokonca aj na chrípku. Ľudia s nedostatočným spánkom trpia oslabeným imunitným systémom a sú náchylnejší na ochorenia ako tí, ktorí skočia do postele skôr a vyspia sa do ružova. Preto skúste v tomto období nezanedbávať vašu posteľ a strávte v nej aspoň 8 hodín každú noc.

8. Milujte sa 

Môže to znieť smiešne, ale vedci z popredných univerzít a výskumných centier už dávno hlásajú, že milovanie sa a dotyky nám pomáhajú v posilnení imunitného systému, vďaka ktorému sa následne môžete vyhnúť prípadnému nakazeniu sa chrípkou.

9. Babské rady v prípade podozrenia

Kloktanie slanou vodou, kuracia polievka od babičky, žutie zázvoru pri bolestiach hrdla, preventívna konzumácia cesnaku (antibakteriálny, antivírusový a antibiotický účinok, počas chrípkovej epidémie treba konzumovať 3 – 4 strúčiky denne ako prevenciu), cibule (odvar z nej spolu s medom pomáha pri prechladnutí a konzumácia čerstvej cibule uvoľňuje zapchatý nos). Túto dvojitú silu – cibuľu a cesnak – nekonzumujte na raňajky predtým, ako pôjdete na univerzitu alebo do práce, mohlo by tým výrazne utrpieť vaše spoločenské postavenie.

10. Ak vás aj tak „klofne“

Jediným spoľahlivým spôsobom ako vyhnať chrípku z vášho tela, je zaľahnúť do postele, potiť, sa, piť čaj a užívať lieky na báze paracetamolu alebo ibuprofenu. Chrípkový vírus netreba podceňovať. Nie, aby vás napadlo liečiť ho za pochodu alebo ho nebodaj ignorovať!

Ako sa prejavuje chrípka: 

Ak máte nasledovné príznaky, môžete si byť istý, že vaším novým spoločníkom na ďalší týždeň bude posteľ, teplomer a čaj:

Najprv:
bolesť hlavy
bolesť svalov a kĺbov
malátnosť
vysoká horúčka

Potom sa pripája:
nádcha
bolesť hrdla
kašeľ