Premýšľali ste niekedy nad tým, ako Facebook zbiera dáta o vás, aby vás mohol kŕmiť obsahom, o ktorom predpokladá, že sa vám bude páčiť? Ak áno, potom existuje aplikácia, ktorá vám dá odpoveď na túto otázku.
Aplikácia zvaná Data Selfie je na stiahnutie zadarmo. V podstate sa jedná o open-source rozšírenie do webového prehliadača Google Chrome, prostredníctvom ktorého zistíte, ako algoritmy strojového učenia sledujú a spracovávajú vašu aktivitu na sociálnej sieti. Získate prehľad o vašej osobnosti a o vašich zvykoch. Rozšírenie sleduje vašu interakciu na Facebooku a zhromaždené údaje potom transformuje do správ.

Dáta Selfie sleduje vašu aktivitu, teda na čo sa pozeráte, ako dlho sa na to pozeráte, čo sa vám páči, na čo kliknete, čo píšete. Potom sa tieto dáta aplikujú a spracujú do prirodzeného jazyka a algoritmického strojového učenia od IBM Watson a University of Cambridge.
Rozšírenie vám ukáže vašu agregovanú aktivitu na sociálnej sieti v časovej osi, ktorá je prehľadne rozdelená farebným kódovaním, vďaka ktorému môžete lepšie rozlíšiť rôzne aspekty týkajúce sa vášho využitia dát.

Vedľa toho vám Data Selfie zobrazí aj to, u akých príspevkov ste strávili najviac času, či už sa jedná o príspevky od priateľov či stránok. Desivo fascinujúcim spôsobom rozšírenie tiež používa prediktívnu analytiku na odhadnutie vecí, ako je vaša politická orientácia, ale aj návyky v nakupovaní a stravovaní.
Rozšírenie je úplne bezpečné, a tak nemusíte mať strach, že sa k dátam o vás dostane aj niekto iný. Všetky informácie sú ukladané lokálne, teda len na vašom počítači, nie na externých serveroch.

V rámci svojej iniciatívy na podporu transparentnosti internetu tvorca Data X zverejnil kód rozšírenie Dáta Selfie na GitHub. Zvedaví vývojári môžu do kódu nahliadnuť. Ak chcete zistiť, ako algoritmy zbierajú a používajú informácie o vás, potom si môžete rozšírenia stiahnuť v internetovom obchode Google Chrome.