Devätnásťročný mladík chcel zabiť čo najviac ľudí a pomstiť sa. Pred školu v Pardubiciach v piatok umiestnil predmet pripomínajúci nástražný výbušný systém. O deň neskôr potom vo Vysokom Mýte zavraždil úplne náhodnú obeť sekerou. Chvíľu po zadržaní zhltol jed a v nemocnici zomrel. Policajti si myslia, že plánoval ďalšie a oveľa horšie útoky.

Začalo to v piatok okolo pol druhej popoludní. Študenti SPŠ chemickej v Pardubiciach pri kontajneri našli predmet pripomínajúci nástražný výbušný systém (NVS), laicky bombu. Polícia rozbehla veľkú akciu, pyrotechnici v „plnej poľnej“ aj za pomoci robota potom začali predmet hľadať. Trvalo to dlhé hodiny.

V športovej taške bol uzavretý tlakový hrniec, ku ktorému bol pripevnený elektrický obvod s časovačom, vo vnútri bola aj krabica s klincami. Pyrotechnikom sa nepodarilo predmet zabezpečiť, museli ho preto čiastočne rozobrať a potom pripraviť na transport.

„Vo večerných hodinách sme zistili poznatok k osobe, ktorá by mohla byť tým, kto systém zostrojil. Malo ísť o 19-ročného študenta tunajšej školy. V tej chvíli sme začali vykonávať všetky možné dostupné úkony na zistenie miesta jeho aktuálneho výskytu, okrem iného sme okamžite vyžiadali súhlas prokurátora s jeho zadržaním, vyhlásili sme celoštátne pátranie, vypočúvali sme svedkov,“ popísala policajná hovorkyňa Markéta Janovská.

Bitka stredoškoláčok: Osem učiteľov ich rozháňalo

 Problémový  žiak?

Zo zistených informácií sa policajti dozvedeli, že devätnásťročný chlapec bol študentom spomínanej priemyslovky v Pardubiciach. „Nezapadal do kolektívu, mal zlý prospech, do školy dochádzal z iného kraja a cez týždeň bol ubytovaný na internáte. Všetky indície, ktoré sme počas večerných a nočných hodín zistili, ukazovali na to, že za prinesením NVS stojí práve tento mladík,“ popísala hovorkyňa.

Do akcie sa zapojili desiatky kriminalistov a policajtov, mladíka sa im ale vypátrať nepodarilo. Zrejme sa pred nimi snažil schovávať. Policajti navyše zistili, že zásah pri škole študent sledoval.

Zvrat vo vyšetrovaní šokujúceho vražedného útoku na základnej škole vo Vrútkach

 Vražda 

V sobotu, teda ani nie o 24 hodín neskôr, došlo vo Vysokom Mýte k vražde. Devätnásťročný mladík tu úplne náhodne sekerou usmrtil nevinnú a pre neho neznámu osobu. Potom sa dal na útek. Policajti ale vraha dopadli, podarilo sa im to s pomocou svedka, ktorý ho prenasledoval.

„Po zadržaní policajtom uviedol, že sa chcel pomstiť okoliu

a zabiť viac ľudí,“ povedala Janovská. Vrah dodal, že aj vo Vysokom Mýte bol úplne náhodou. Chvíľu na to začal zvracať, načo policajtom povedal, že zhltnul jed. Privolaná záchranná služba mladíka previezla do nemocnice, kde ale zomrel. Policajti potom zistili, že mladíkom hľadaným kvôli bombe pri škole je práve chytený vrah.

Budovu základnej školy, KDE STRELEC ZABIL 21 ĽUDÍ, zrovnajú so zemou

 Plánoval väčší  masaker?

„V rámci domovej prehliadky a prehliadok ďalších priestorov, kde sa podozrivý pohyboval, sme našli ďalšie predmety, komponenty a chemické látky na možné zostavenie NVS. Treba povedať, že išlo o bežne dostupné veci, ktoré sa dajú kúpiť,“ dodala Janovská.

Preverovanie je podľa policajtov a štátnej zástupkyne na samom začiatku, vec šetrí ako všeobecné ohrozenie a vraždu. Kriminalisti zatiaľ nemôžu vylúčiť, či 19-ročný podozrivý mal, alebo nemal spolupáchateľa. „V tejto dobe podľa všetkých nám dostupných informácií nehrozí v súvislosti s osobou podozrivého žiadne riziko, musím však spomenúť, že vzhľadom na zaistené predmety nemožno vylúčiť, že podozrivý plánoval v blízkej dobe vykonanie útoku s oveľa vážnejšími následkami na mieste s väčšou koncentráciou ľudí, čo je jedna z hlavných vyšetrovacích verzií,“ opísal krajský riaditeľ pardubickej polície Jan Ptáček. Dodal, že je mu tragédia vo Vysokom Mýte nesmierne ľúto.