Vo veku 83 rokov zomrela americká popová hviezda Tina Turner. Speváčka známa pre svoje strhujúce výkony a tiež mocné a drsné vokály ako kráľovná rokenrolu, podľahla dlhej chorobe v stredu. Posledné chvíle trávila vo svojom dome vo švajčiarskom Küsnachte neďaleko Zürichu.

„Svet s ňou stráca hudobnú legendu a vzor,“ uviedol vo vyhlásení jej hovorca Bernard Doherty. Odchod legendy komentovali osobnosti zo sveta šoubiznisu aj Biely dom. Fanúšikovia pred jej domom zapaľovali sviečky.

„Tina bola jedinečnou a pozoruhodnou prírodnou silou so svojou odolnosťou, neuveriteľnou energiou a obrovským talentom,“ uviedol Roger Davies, ktorý bol 30 rokov jej manažérom. „Odchod mojej úžasnej priateľky Tiny Turnerovej ma veľmi zarmútil. Bola to skutočne nesmierne talentovaná umelkyňa a speváčka. Bola inšpiratívna, vrelá, vtipná a veľkorysá. V mladosti mi veľmi pomohla a nikdy na ňu nezabudnem,“ napísal na Twitteri Mick Jagger a pripojil dve spoločné fotografie.

S charakteristickým chrapľavým hlasom bola americko-švajčiarska speváčka Tina Turner súčasťou svetovej popmusic dlhých 60 rokov. Jej kariéra však zďaleka nebola bez zádrhelov. Elán a neskrotná povaha jej ale nakoniec pomohli dôjsť až na vrchol. Turner, interpretka hitov Simply the Best, We Don’t Need Another Hero, Typical Male či titulné piesne z bondovky Golden Eye, dnes zomrela vo veku 83 rokov.

Temperamentná speváčka prezývaná Kráľovná rock’n’rollu či Rocková babička predala cez 200 miliónov platní. Získala okrem iného 12 cien Grammy (vrátane ceny za celoživotné zásluhy) a vstúpila do rokenrolovej Siene slávy (1991). Turner nebavila len spevom, jej koncerty bývali veľká šou. Speváčka sa preslávila odvážnymi kostýmami, v minisukniach a na vysokých podpätkoch potom bývala ako doma. Svojím nasadením na pódiu strčila do vrecka aj o generácie mladšie kolegyne.

Svoju kariéru začínala v podstate dvakrát. Prvýkrát sa o nej verejnosť dozvedela v roku 1960, keď s budúcim manželom Ikom Turnerom prišli so songom A Fool in Love. Turner jej spevácku dráhu naštartoval. Zároveň ale speváčku počas ich šestnásťročného manželstva priviedol svojim búrlivým životom a násilníckym správaním takmer až na dno. Druhým začiatkom kariéry pre Turner boli potom 80. roky, kedy sa spamätala z rozvodu a dlhov.

Prvý väčší úspech jej v roku 1971 priniesol hit Proud Mary, s ktorým bodovala v rebríčku amerických singlov. Bol to zároveň aj najúspešnejší počin skupiny Ike & Tina Turner Revue, s ktorou vtedy manželia vystupovali. Popularita speváčku priviedla aj k filmu. V 70. rokoch sa objavila v snímkach Gimme Shelter (1970), Soul to Soul (1971), mihla sa vo filmovej verzii rockovej opery Tommy (1975). O desať rokov neskôr si Turner zahrala vo filme Šialený Max a Dóm hromu.

Najstarší syn speváčky Tiny Turnerovej spáchal samovraždu

Obrovským úspechom a satisfakciou sa pre ňu stal album Private Dancer z roku 1984. Počas nasledujúceho roku sa ho predalo na desať miliónov kusov a speváčke vynieslo štyri ceny Grammy. Turner vtedy zmenila imidž a štýlovo sa posunula od soulu a blues k popu, jej pomyselnej ceste nahor už vtedy nič nebránilo. Jej koncerty priťahovali tisíce fanúšikov, napríklad v roku 1988 prišlo na vystúpenie v Riu de Janeiro 182 tisíc divákov, do tej doby najväčší počet.

Tina Turner sa vydala za svojho o 16 rokov mladšieho priateľa

Poslednú (desiatu) sólovú dosku s názvom Twenty Four Seven natočila Turner v roku 1999 a o rok neskôr sa „definitívne“ rozlúčila s publikom. K radosti fanúšikov ale v roku 2008 názor zmenila a vyrazila na turné k päťdesiatročnému výročiu svojej kariéry. Po skončení turné sa speváčka z očí verejnosti stiahla.

Narodila sa ako Anna Mae Bullocková 26. novembra 1939 na farme Nutbush v americkom štáte Tennessee, neskôr svojmu rodisku vzdala hold jedným z prvých hitov – Nutbush City Limits (1973). Spevácku premiéru si odbila už v detstve, keď v kostolnom zbore spievala gospely. Po rozvode rodičov ju vychovávala babička, v 16 rokoch potom odišla do St. Louis, kde v jednom z klubov stretla Turnera, kapelníka rhytm & bluesovej kapely Kings of Rhytm.

Speváčke sa narodili dvaja synovia. Starší Craig (v roku 2018 spáchal samovraždu), ktorého otcom bol hudobník Raymond Hill, a Ronnie (zomrel v roku 2022 na rakovinu), ktorého mala s Turnerom. V prvom manželstve zároveň adoptovala aj dvoch Turnerových synov.

Šťastie v osobnom živote speváčka našla až po sedemdesiatke. V roku 2013 sa vydala za svojho dlhoročného priateľa, o 16 rokov mladšieho nemeckého hudobného producenta Erwina Bacha a prijala švajčiarske občianstvo. Nejakú dobu žila aj v Kolíne nad Rýnom.

Turner vydala štyri biografia, bolo o nej natočených niekoľko dokumentov a na motívy jej života vznikol v roku 2018 muzikál.