Dobrovoľný hasič sa nudil. Vo svojom okolí zapoľoval domy

985

Jeho prácou bolo pomáhať druhým počas tragických udalostí. O dve sa pritom sám postaral. Mladík zo západnej Pensylvánie stane pred súdom kvôli obvineniu z podpaľačstva.

O prípad neznámeho podpaľačov sa polícia z obce Munhall začala zaujímať niekoľko dní pred Vianocami. Hasiči dostali 10. decembra hlásenie od ženy, ktorú pred treťou ráno prebudil dym a plamene. Podozrivá zo založenia ohňa bola najskôr sama obyvateľka. Na pomoc jej ale prišiel jeden zo susedov, ktorý tvrdil, že týždeň predtým, 3. decembra, niekto pre zmenu založil oheň na jeho verande.

Polícia spustila vyšetrovanie, ktoré malo odhaliť neznámeho páchateľa. Pomôcť jej v tom mali predovšetkým nahrané záznamy z bezpečnostných kamier v okolí. Na nich si všimla muža, ktorý po príchode policajných áut na miesto požiaru pobehoval ulicami. Vyšetrovateľa zarazilo, že po svojom úteku si to namieril do miestnej hasičskej stanice. Ďalší záznam odhalil, ako podozrivý stanicu opúšťa a mieri do domu rodiny Laubhamových. Práve devätnásťročný syn Ryan, miestny dobrovoľný hasič, sa následne stal podozrivým v založenia nebezpečného ohňa.

Mladý muž počas vyšetrovania najprv zapieral a tvrdil, že v čase požiaru hral doma videohry. Potom svoju výpoveď upravil a hovoril, že bol v ten čas u priateľky. Nakoniec sa ale priznal ako k požiaru na verande muža, ktorý údajne založil pomocou papierových utierok, tak aj k rozsiahlejšiemu požiaru v dome ženy za pomoci benzínu. Dôvod? Vraj sa nudil.

Pretože nebol schopný zaplatiť súdom určenú sumu v hodnote 200 tisíc dolárov (173 000 eur), jeho prípad teraz mieri na súd. „Má strach. Je to mladý muž, ktorý má pred sebou sľubnú budúcnosť. Je nervózny,“ oznámila jeho právnička Casey White.

Hoci sa prípad hasiča, ktorý sám zakladá oheň, môže zdať bizarný, rozhodne sa nejedná o ojedinelú záležitosť. Tento fenomén je nazývaní hasičské podpaľačstvo a ročne polícia vyšetruje niekoľko takýchto prípadov. Len v Spojených štátoch je každý rok nahlásených okolo stovky incidentov, kedy oheň založí člen hasičského zboru.

Austrálčan sa zapálil v banke, pri požiari sa zranilo dvadsaťšesť ľudí

40 mŕtvych pri požiari v tuneli pod Mont-Blankom