Nový dokument zachytil prácu dobrovoľníkov, ktorí dva roky reštaurovali cintorín Sad Hill cemetery. Ten sa stal dejiskom vyvrcholenie kultového spaghetti westernu Dobrý, zlý a škaredý (1966) režiséra Sergia Leoneho. Potom už len chátral …

Dobrý (Clint Eastwood), Zlý (Lee van Cleef) a Škaredý (Eli Wallach) si hľadia do očí, než začnú tasiť kolty. To všetko je podkreslenie atmosférickou hudbou Ennia Morriconeho. Dejisko scény je zasadené do miesta zvaného Sad Hill cintorín (Cemeterio del Pico Triste), ktoré sa v skutočnosti nenachádzalo na divokom západe, ale v severnom Španielsku neďaleko mesta Burgos.
Dobrý (Clint Eastwood)
Zlý (Lee van Cleef)
Škaredý (Eli Wallach)

O cintorín sa nikdy nikto nestaral a ten štyridsať osem rokov chátral, než sa dala dokopy skupina fanúšikov a založila Kultúrnu spoločnosť Sad Hill (Sad Hill Cultural Association). Tá dva roky pracne cintorín reštaurovala do podoby, v akej bol vyobrazený vo filme. To vrátane charakteristického kamenného kruhu uprostred a pravidelných línií hrobov.

Zámery spolku charakterizovala aj trochu morbídne crowdfundingová kampaň – za pätnásť euro mohli záujemcovia mať na cintoríne drevený kríž s vlastným menom. Predalo sa všetkých päť tisíc kusov krížov. Kupujúci tak v Španielsku majú možnosť navštevovať svoj vlastný pomyselný hrob.

Snahy fanúšikov zachytil španielsky dokumentarista Guillermo de Oliveira do svojho projektu Odkrytie Sad Hill (Sad Hill Unearthed). Filmári pre spoluprácu zohnali Ennia Morriconeho, Jamesa Heatfielda z Metallicy, ale napríklad aj samotného „dobrého“ Clinta Eastwooda. Oliveira chce, podľa svojich vlastných slov, začať ešte tento rok film predvádzať na festivaloch.