Dojemné príbehy slovenských psích hrdinov, ktorí svoj život obetovali službe vlasti. Arco, Kalab aj Atos

680

Že je pes najlepší priateľ človeka? Táto pravda platí už stovky rokov, ale dvojnásobne je to v službe vlasti, kde je také zviera aj pomocníkom alebo ochrancom. Tisíce psov po celom svete pomáhajú polícii či vojakom a často tiež prídu o život. Toto sú ich príbehy.

S najznámejšími príbehmi psov, ktorí pri výkone služby prišli o život, prišiel web slovenskej televíznej stanice Markíza a pripomenul tak, že nielen policajti riskujú každý deň. Ich pes je pre nich parťákom a nepostrádateľným pomocníkom v boji proti zločinu.

Jedným z psíkov, ktorí neprežili svoju službu, bol napríklad služobný pes Arco, nemecký ovčiak, ktorý slúžil v Útvare rýchleho nasadenia na bývalom Federálnom Ministerstve vnútra v Prahe. Zahynul v roku 1984, keď sa so svojou jednotkou vydal zadržať ozbrojeného, ​​niekoľkokrát trestne stíhaného páchateľa, ktorý držal dvoch rukojemníkov na svojej chate pri Trnave.

„Pri zásahu Arca páchateľ zastrelil, ale on zasahujúcim príslušníkom zachránil život. Svojím činom vytvoril časový priestor na vykonanie samotného zásahu, čím sa podarilo vyslobodiť dvoch rukojemníkov bez zranení,“ zaspomínal na psieho hrdinu prezident Zväzu športovej kynológie Slovenskej republiky a medzinárodný rozhodca Juraj Štaudinger.

Ďalší prípad, ktorý sa na Slovensku veľa zmieňuje, spomína na nemeckého ovčiaka Kalaba zo Zboru Národnej bezpečnosti v Považskej Bystrici. „V roku 1982 nebezpečný páchateľ so zbraňou v ruke ohrozoval obyvateľov v bytovom dome v Považskej Bystrici. Páchateľ bol vyzvaný, aby sa vzdal, čo odmietol, preto na jeho likvidáciu a zadržanie nasadili Kalaba. Voči blížiacemu sa psovi potom bohužiaľ páchateľ použil pištoľ a postrelil ho do krku. Pes na následky zranení podľahol a zložky páchateľa zneškodnili,“ uviedol Štaudinger.

Psík umieral v ukrutných kŕčoch! Šteňa zjedlo vajcia napchaté zakázaným pesticídom

Podobne ako jeho kolegovia bohužiaľ dopadol aj ďalší nemecký ovčiak Albert, ktorému ale nikto nepovedal inak ako Ali. Psík, ktorý slúžil na krajskom oddelení v Bratislave a osudným sa mu stala bitka futbalových hooligans. „Dáv fanúšikov zaútočil na hliadku, niekoľko kopancov schytal aj služobný pes Ali. Keď ďalší psovod videl, že výzvy aj hrozba psa s ochranným náhubkom sú neúspešné a na dav nezaberajú, sňal Argovi náhubok,“ popísal dráma Štaudinger s tým, že Argo potom celú hliadku zachránil. Bohužiaľ, Ali utrpel ťažké vnútorné zranenia, ktorým podľahol.

TOP: Hitom internetu sa stal švédsky králik zavracajúci ovečky ako pes

Smutný príbeh sa viaže aj k ďalšiemu psiemu hrdinovi, ktorým je rotwailer Atos z Bratislavy. V roku 2006 bola dvojčlenná hliadka psovodov vyslaná do jedného z bytových domov, kde muž ohrozoval svoju rodinu nožom. Navyše bol v podnapitom stave. „Obe ženy, dcéra i manželka kričali o pomoc. Pred násilníkom sa zabarikádovali v obývačke a on zostal na chodbe bytu sám,“ povedal Štaudinger s tým, že sa ďalej všetko zdalo byť v poriadku, lebo hliadka muža po príchode prehovorila, aby nože odložil a vzdal sa.

Verný pes Bengi zachránil pána pri požiari, sám ale v plameňoch zahynul

„Keď k nemu pristúpili bližšie, páchateľ vo chvíli siahol po jednom z odložených nožov a chcel na psovoda zaútočiť. Jeho verný kamarát, služobný pes Atos však impulzívne a s využitím všetkých svojich psích reflexov okamžite na páchateľa zaútočil. To sa mu ale stalo osudným a páchateľ dvadsaťosem centimetrový nôž vrazil priamo do jeho srdca. Atos potom na mieste zomrel,“ dodal smutne Štaudinger.