Látka pentobarbital vraj popravovaným spôsobuje neľudské muky. Minulý mesiac ňou bol popravený aj dvojnásobný vrah a znásilňovač Purkey, ktorý sa svojich odporných činov dopustil už v roku 1998. Stal sa tak druhým federálnym popraveným za dlhé roky. Pitva preukázala, že pri umieraní musel mať pocit, že sa topí. „Jeden z najhorších spôsobov, ako umrieť,“ hovoria lekári.

16. júla prebehla druhá federálna poprava v Spojených štátoch za posledných 17 rokov. Wesley Ira Purkey (†68) dostal injekciou smrtiacu dávku látky pentobarbital.

Zločinec v roku 1998 zabil školáčku Jennifer Longovú (†16). Uniesol ju v dodávke, znásilnil, doma ju rozrezal motorovou pílou a jej telo čiastočne spálil; pozostatky sa nikdy nenašli.

Mary Bales (†80) ubil kladivom na smrť. Purkey bol v roku 2004 odsúdený na trest smrti a 16. júla 2020 popravený. Podľa pitevnej správy u neho došlo k vážnemu obojstrannému pľúcnemu edému, teda smrtiacemu opuchu pľúc. Pľúca a hrtan sa mu mali pri umieraní naplniť tekutinou, takže musel mať pocit, ako že sa topí, čo sa radí k tým vôbec najhorším zážitkom, ktoré človek môže zažiť, povedali na to odborníci.

Zločinec v roku 1998 zabil školáčku Jennifer Longovú

 Liek ako mučiaca  látka 

Lekárka Gail Van Normanová tvrdí, že tekutina, ktorá vnikla do pľúc popraveného, ​​sa môže vytvoriť len vtedy, keď človek ešte žije, je teda takmer isté, že Purkey pred smrťou trpel ako zviera „Z medicínskeho hľadiska je preukázané, že každý, kto je popravovaní týmto spôsobom, prežíva silné muky,“ vyhlásila Normanová. Či by sa niečo malo na spôsobe popravy v USA zmeniť, neuviedla.

Po zbabranej poprava na trest smrti odsúdený väzeň skončil v bolestiach

Pentobarbital sa používa predovšetkým na výrobu liekov a sedatív, nie je primárne určený k popravám. Podáva sa pri nespavosti či epileptických záchvatoch. Výrobcovia liekov z humánnych dôvodov čoraz častejšie odmietajú látku poskytovať k popravám.

Purkey bol údajne dementný. Jeho obhajcovia sa snažili zabrániť poprave s tým, že ich klient trpí Alzheimerovou chorobou. Argumentovali, že si Purkey neuvedomuje, čo a prečo sa deje, a preto jeho zabitie porušuje americkú ústavu.

Nathaniel sa podieľal na vražde troch policajtov! Pred popravou si objednal opulentnú večeru!

 Demetní? asi áno 

Zločinec si vraj pred popravou ako posledné jedlo objednal svoj obľúbený koláč s pekanovými orechmi, ale povedal, že si ho nechá „na potom“ – nechápal, že pre neho už žiadne potom nebude. Deň pred popravou vraj tiež v televízii videl Billa Clintona a vyhlásil, že v nadchádzajúcich prezidentských voľbách ho určite bude voliť … Buď vedel viac, hral divadlo alebo bol skutočne dementný.