Neznámi lupiči vo štvrtok pred úsvitom vnikli do presláveného klasicistického zámku Vaux-le-Vicomte neďaleko Paríža. Prepadli jeho majiteľa a následne si odniesli korisť vo výške asi dvoch miliónov eur!

Podľa policajných zdrojov vpadli vo štvrtok nad ránom do presláveného zámku neďaleko Paríža drsní lupiči. Zviazali vlastníkov zámku a odniesli si veci za dva milióny. Štátne zastupiteľstvo uviedlo, že zločin vyšetruje kriminálna polícia, ktorá na miesto prišla dnes ráno. O šokujúce lúpeži s odkazom na oznámenie prokuratúry mesta Melun o tom informovala agentúra AFP.

Zámok, ktorý je považovaný za vrcholné dielo klasicistickej architektúry 17. storočia a ktorý údajne slúžil ako model pre výstavbu zámku vo Versailles, je najväčšou francúzskou súkromníkom vlastnenou pamiatkou. Každoročne ho navštívi na 250.000 návštevníkov.

Lúpež storočia: Zmizli kráľovskej klenoty! Zlodeji ušli na člne

Nachádza sa asi 50 kilometrov juhovýchodne od Paríža a svojho času vzbudil závisť aj u vtedajšieho kráľa Ľudovíta XIV. Ten nechal jeho majiteľa Nicolas Fouquet uväzniť potom, čo Fouquet na zámku usporiadal zvlášť opulentné slávnosť na počesť kráľovského dvora. Ludvík následne zámok zhabal a nechal z neho presunúť tie najkrajšie predmety do paláca Louvre a do novo vznikajúceho zámku vo Versailles.

Majitelia zámku našťastie neutrpeli žiadne zranenia.

Mužov, ktorí prepadli dnes poštový voz, polícia našla v Česku, v lesoch ich hľadá vrtuľník