Druhá strana NHL. Kedysi jednotka draftu a víťaz Stanley Cupu, dnes bezdomovec

2131

V roku 1986 sa kanadský útočník Joe Murphy stal súčasťou histórie. Stal sa totiž jednotkou draftu NHL, čo sa neskôr podarilo aj súčasným hviezdam Alexovi Ovečkinovi, Sidneymu Crosbymu či Connor McDavidovi. Víťaz Stanley Cupu s Edmontonom v roku 1990 však aj kvôli mnohým otrasom mozgu musel predčasne ukončiť kariéru a teraz žije päťdesiatročný Murphy ako bezdomovec.

Nedopadol ako Alexander Daigle či Rick DiPietro, od ktorých sa toho ako od jedničiek draftu čakalo veľa, oni však predpoklady nenaplnili. Murphy vydržal v NHL 14 sezón, odohral vyše 500 zápasov a získal Stanley Cup.

Mal však smolu, že už v 34 rokoch musel ukončiť kvôli početným otrasom mozgu kariéru. Navyše si neporadil so životom po kariére v NHL, teraz nemá stále bydlisko, býva v stane a vypomáha ako lacná pracovná sila v pozícii robotníka.

Muža, ktorého posledná sezónou bola 2000/01 vo Washingtone, sa podarilo vypátrať redaktorovi hokejového webu drydennow.com. Murphy pri sebe totiž nemá mobil a vyhýba sa akémukoľvek kontaktu s okolím.

Pri rozhovore vyjadroval svoj hnev k vtedajšiemu vedeniu NHL, ktoré vraj hráča nedostatočne informovalo o následných komplikáciách po otrasoch mozgu.

„Otrasy mozgu sú vážna vec. Ten, čo som utrpel, ma dlhodobo úplne zničil. Vtedy to bolo vážne zlé,“ upozornil na hit, po ktorom utrpel fraktúru lebky.

„Keď som sa s niekým zrazil hneď som okolo hlavy mal hviezdičky. Úplne všade. Ku koncu kariéry to bolo už také, že stačilo, že som ja niekoho narazil na mantinel a hneď sa okolo mňa iskrilo. Vážne to bolo nepríjemné,“ dodal.

Príbeh najväčšieho futbalového podvodníka. Nikdy nehral futbal, napriek tomu dostával peniaze od elitných klubov.

Hoci je Murphy už dávno mimo súťaž, apeluje na vedenie súťaže, aby sa viac angažovala v otázke života hráčov po ukončení kariéry v NHL. „To je vec, ktorá totiž chýba aj teraz a to je veľká škoda,“ pripomenul Murphy.