Dva levy zožrali v roku 1898 v Keni 135 ľudí

3742

V apríli roku 1898 začali Briti stavať železničný most cez rieku Tsavo v Keni. Na stavbe pracovalo nasledujúcich deväť mesiacov niekoľko tisíc stavbárov. Najmenej 135 z nich ale zahynulo, keď ich zožral lev. Presnejšie povedané dva levy, ktorí terorizovali celú oblasť stavby mosta.

Na stavbe pracovali najmä Indovia, ktorí mali postavený u železnice veľký tábor. Levy sa do neho vkradli a dokázali odtiahnuť dospelého muža a zožrať ho. Útočili v noci, keď ich obete spali. Indovia sa čoskoro začali levov natoľko báť, že udržiavali celú noc strážne ohne a obohnali tábor drevenými naostrenými kolmi. Nič z toho nepomohlo, dvojica levov vyčíňala ďalej takmer každú noc.

Zostávať cez noc v tábore znamenalo v podstate hrať ruletu so svojím vlastným životom. Indovia nakoniec začali z tábora hromadne odchádzať, a stavba mosta sa úplne zastavila. Až vtedy sa do veci vložili Briti. Na Indoch im záležalo pramálo, ale most samozrejme potrebovali mať čo najskôr hotový.

Plukovník John Patterson, ktorý celej stavbe velil, sa rozhodol, že levy zlikviduje. Nastražil okolo tábora niekoľko pascí a tiež na levy číhal na strome a pokúsil sa ich odtiaľ streliť zo zálohy. Niekoľkokrát bol neúspešný, ale nakoniec sa mu 9. decembra podarilo zastreliť jedného z nich. Leva najprv zasiahol do nohy, načo zviera utieklo.

Patterson si priniesol pušku s väčším kalibrom. Lev sa znovu objavil a tentoraz ho muž usmrtil ranou do hlavy. O dvadsať dní neskôr sa mu podarilo uloviť aj druhého leva. Patterson ho musel streliť deväťkrát. Obaja levy boli bojovníci. Keď zistili, že po nich Patterson ide, snažili sa ho vystopovať a zabiť ho. Práve to sa im stalo osudným. Druhý lev, hoci mal v sebe deväť guliek, sa ho ešte z posledných síl snažil napadnúť, ale nedokázal sa vyškriabať na strom, kde mal Patterson svoj posed. Oba levy boli veľmi statné, až nezvyčajne veľké kusy. Bolo potrebných deviatich mužov, aby doniesli telo do tábora. Tam sa mohli Indovia presvedčiť, že ich nočná mora končí a vražedne levy sú po smrti.

Dodnes nie je známe, koľko presne ľudí obaja levy zabili. Ide najmenej o 135 obetí, ale pravdepodobne ich bolo ešte viac. Levy boli neskôr vypreparované a sú dnes vystavené v prírodovedeckom múzeu v Chicagu.

Poľovník pri nočnej poľovačke namiesto diviaka, zastrelil kolegu