Hudobník a čerstvý nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Bob Dylan sa síce slávnostného odovzdávania cien v sobotu osobne nezúčastní, ale pripravil reč, ktorú za neho prečíta člen Švédskej akadémie. Americká speváčka a textárka Patti Smithová k tomu zaspieva jednu z najznámejších Dylanových skladieb. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na twitter Švédskej akadémie.

Skladbu, ktorú Patti Smithová zaspieva, Dylan zložil v roku 1962. Volá sa A Hard Rain ‘s a-Gonna Fall. Dylanov prejav podľa švédskeho denníka Local prečíta člen Švédskej akadémie Horace Engdahl.

Švédska akadémia, ktorá Dylanovi v októbri udelila Nobelovu cenu za literatúru, sa stretla s rozporuplnými reakciami na toto svoje rozhodnutie. Zatiaľ čo niektorí nevšedný výber uvítali, iným pripadal absurdný.

Dylan cenu síce prijal, ale v novembri s ospravedlnením oznámil, že sa slávnostného odovzdávania bohužiaľ nezúčastní, pretože mu to nedovoľujú iné záväzky.

bob-dylan-finsbury-park-london-2011
Hudobník sa minulý týždeň nezišiel ani s dosluhujúcim americkým prezidentom Barackom Obamom, ktorý ho spoločne s ostatnými americkými laureátmi pozval do Bieleho domu.
Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční v Štokholme 10. decembra.