ENERGIA: Problémy okolo Mochoviec pokračujú, tvrdia zástupcovia Greenpeace

1040

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) napriek tomu vydalo k procesu posudzovania súhlasné stanovisko,“ uviedla koordinátorka kampaní Greenpeace Andrea Zlatňanská. Problémy sa podľa jej slov týkajú nielen EIA procesu, ale aj samotného projektu. „Celý proces stále považujeme len za povinnú jazdu, o čom svedčí nielen to, že sme nedostali odpovede na všetky otázky ohľadne projektu, ale aj to, že už počas posudzovania vplyvov projektu na životné prostredie sa elektráreň stavia. Je to nelogické a nesvedčí to o tom, že by mal investor reálny záujem zapracovať pripomienky do projektu.“ 
      Žalobu na MŽP podal Greenpeace pre podozrenie z priameho finančného konfliktu záujmov vybraného spracovateľa posudku a návrhu záverečného stanoviska spoločnosti Decom, a.s., ktorá je dcérskou spoločnosťou VUJE a.s.. Tá má podpísané zmluvy na dostavbu elektrárne v Mochovciach. Riaditeľ spoločnosti Decom, a.s. bol v čase vypracovávania týchto dokumentov aj členom rady správcov Národného jadrového fondu.  „Počas EIA procesu sa nepodarilo dosiahnuť zvýšenie bezpečnosti reaktorov v Mochovciach. Tvrdenie, že elektráreň je bezpečná, keď spĺňa kritériá napr. Medzinárodnej agentúry pre jadrovú energiu (MAAE/IAEA), považujeme za neopodstatnené. Kritéria tejto agentúry spĺňajú aj reaktory černobyľského typu. O probléme bezpečnosti hovoria aj stanoviská Rakúska či Nemeckej spolkovej republiky, ako aj tisícok obyvateľov zo zahraničia“, dodala Zlatňanská.  
      Spoločnosť Slovenské elektrárne (SE), a.s., člen skupiny Enel, získala súhlasné záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR o posúdení vplyvov prevádzky dvoch nových blokov Atómovej elektrárne Mochovce (EMO 3 a 4) na životné prostredie. „Ide o posledný krok tzv. EIA (Environmental Impact Assessment – EIA) procesu, ktorý sa začal na konci roku 2008,“ informovala v stredu 5. mája hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová. Stanovisko, ktoré vydalo MŽP SR 30. apríla 2010, ukončuje proces posúdenia vplyvov na životné prostredie a je jedným z kľúčových dokumentov potrebných pre Úrad pre jadrový dozor (ÚJD) SR na udelenie povolenia na spustenie tretieho a štvrtého bloku s dvoma reaktormi do prevádzky po ich dostavbe v roku 2012 a 2013. „Sme veľmi radi, že sme dostali zelenú v procese EIA, ktorý predstavuje dôležitý krok vo výstavbe jadrovej elektrárne Mochovce. Slovenské elektrárne sú v kontakte so všetkými zainteresovanými stranami, ktorým poskytujú detailné informácie o projekte a to aj nad rámec zákonom vyžadovaných povinností. Oba bloky jadrovej elektrárne v Mochovciach, tretí aj štvrtý, sú plne v súlade s najpokrokovejšími medzinárodnými bezpečnostnými normami. Zároveň sú projektom, ktorý má zásadný význam pre energetickú bezpečnosť krajiny,“ konštatoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární Paolo Ruzzini.