Ešte raz na tému Čína, dalajláma a Česko

ČÍNA ŽIADA SĽUB OD ČESKÉ VLÁDY. CHCE ZÁKAZKU NA DOSTAVBU ELEKTRÁRNE DUKOVANY BEZ SÚŤAŽE.

1494

Český prezident aj s predsedom Českej vlády sú veľkými obdivovateľmi a priateľmi Činy. Tak prečo by im takú maličkosť nespravili.

Čína požaduje, aby jej Česko pridelilo zákazku na dostavbu Jadrovej elektrárne Dukovany. Číňania chcú získať zákazku bez výberové konanie, česká vláda je proti. Vyplýva to zo zoznamu spoločných česko-čínskych projektov. Na prípad upozornil server IHNED.cz

Hoci Čína zatiaľ preinvestovala len dve zo sľubovaných sto miliárd, „požaduje od českej vlády sľub, že niektorá z čínskych firiem zákazku dostane automaticky, bez výberového konania.“ Uvádza server IHNED.cz

Česká republika a Čína vďaka novému strategickému partnerstvu vytvára zoznam deväťdesiatich projektov, ktorý plánuje predstaviť a slávnostne podpísať na novembrovom summite šestnástich krajín strednej a východnej Európy a Číny v lotyšskej Rige. Ide o projekty v infraštruktúre, realitách aj v cestovnom ruchu.

„Tlak je veľký, ale nestretol som sa s tým, že by to niekto chcel takto čierne na bielom ako Čína,“ potvrdzuje minister priemyslu Jan Mládek. Zároveň sa ostro ohradil proti možnosti, že by Dukovany mali byť priklepnuté Číne bez akéhokoľvek výberového konania. K súťaži o dostavbu piateho jadrového bloku boli už vyzvané firmy z Francúzska, Spojených štátov, Japonska, Ruska, Južnej Kórey a Číny.