Európska únia sa dohodla na dlhodobom rozpočte, oznámil Barroso

994

Podľa agentúry APA to oznámil šéf Európskej komisie José Manuel Barroso. Rokovania o rozpočte s výdavkami vo výške približne bilión eur viazla niekoľko mesiacov.

„S veľkou radosťou vám oznamujem, že dnes máme politickú dohodu o budúcom rozpočte Európskej únie,“ povedal Barroso podľa webu francúzskeho denníka Les Echos.

Členské štáty sa na sedemročnom rozpočtovom pláne zhodli už vo februári. Podľa návrhu tak výdavky pre nadchádzajúce sedemročné obdobie nepresiahne v platbách 908 miliárd eur. So započítaním záväzkov to má byť zhruba 960 miliárd eur.

Ďalší postup ale blokoval Európsky parlament, ktorý podľa únijných pravidiel musí návrh dlhodobého rozpočtu odsúhlasiť. Sporný bol najmä požiadavka europoslancov, aby mohli byť nevyužité peniaze presúvané do iných rozpočtových kapitol. Poslanci takisto požadovali záruky, že v roku 2016 sa rozpočet zreviduje podľa ekonomického vývoja.

Írsko, ktoré je teraz predsedníckou krajinou EÚ, minulý týždeň informovalo, že dohoda na rozpočtovom pláne je hotová. Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz z politickej skupiny sociálnych demokratov ale zástupca írskeho predsedníctva EÚ varoval, že väčšina europoslancov dohodu nepodporí.

Kompromisnú dohodu však podľa agentúry AP označil za „prijateľnú“. Podľa agentúry Reuters uviedol, že Európsky parlament – jediný orgán EÚ volený jej občanmi – požiada, aby návrh na budúci týždeň v pléne odsúhlasil.