FBI pátra po približne štyridsaťročnej Bulharke Ruje Ingatovej. Žena prezývaná ako „kráľovná kryptomien“ mala na základe podvodov so svojou vlastnou kryptomenou OneCoin vylákať z investorov asi 4 miliardy eur. Aj preto je Bulharka na zozname desiatich najhľadanejších zločincov sveta. Umiestnila sa v ňom ako jediná žena. Problémom pre vyšetrovateľov je to, že je Ignatová nezvestná od roku 2017 a môže mať nový imidž aj falošné doklady. Špekuluje sa aj o jej smrti.

Agenti FBI tvrdia, že spomínaný OneCoin bol bezcenný a nikdy nebol chránený technológiou blockchain, ktorú používajú iné známe kryptomeny. Ignatová využila to, že s podvodom prišla v čase, keď bol konkurenčný Bitcoin v počiatočnom boome. „Svoj plán dokonale načasovala,“ povedal Damian Williams, najvyšší federálny žalobca na Manhattane.

Muž deväť rokov prehľadáva hory odpadu, aby našiel stratené bitcoiny

Nájsť a zadržať „kráľovnú kryptomien“ bude ťažké. Zmizla aj s miliardami. To jej značne pomáha v ukrývaní sa pred zákonom. „Domnievame sa, že má kvalitné falošné doklady a zmenila svoj vzhľad,“ uviedol investigatívny novinár Jamie Bartlett s tým, že žena môže byť dokonca mŕtva.

Hetty Green bola najbohatšia čarodejnica z Wall Streetu

Naposledy bola Bulharka videná v roku 2017 na palube lietadla, ktoré mierilo z Bulharska do Grécka. Odvtedy akoby sa po nej zľahla zem. Vyšetrovatelia ponúkajú každému, kto o žene podá akékoľvek informácie, odmenu stotisíc eur. Ruja Ignatová je jedinou ženou na zozname desiatich najhľadanejších zločincov FBI, informoval server BBC.

Miliardový podvod! Saudská princezná naletela podvodníkom z ostrova Bali