Fico už zaťahuje do volieb už aj českú vládu

1074

Predseda strany Smer-SD Robert Fico dnes kritizoval českého prezidenta Petra Pavla kvôli údajnému zásahu do kampane pred slovenskými parlamentnými voľbami. Pavel tento týždeň povedal, že by návrat Fica do čela slovenskej vlády mohol viesť k narušeniu česko-slovenských vzťahov, a to kvôli jeho výrazne odlišným názorom, predovšetkým v zahraničnej politike. Fico to na videu, ktoré zverejnil na facebooku, odmietol. Pripustil však, že sa s Pavlom rozchádza v názore na vojnu na Ukrajine.

Pavel tento týždeň pri návšteve New Yorku povedal novinárom, že niektoré Ficove názory zodpovedajú skôr ruskej propagande. Návrat Fica do čela vlády by podľa neho mohol mať vplyv na vzťahy medzi Prahou a Bratislavou. „To by určite v prípade jeho zvolenia a získania dôvery do určitej miery narušilo aj vzťahy medzi nami, pretože by sme sa na niektoré zásadné veci pozerali inak,“ povedal Pavel. Predčasné parlamentné voľby sa budú na Slovensku konať už v sobotu 30.9.2023

Chcel pán Fico prirovnať demonštrujúcu ulicu ku kriminálnikom?

Fico, ktorého strana vedie v predvolebných prieskumoch, dnes uviedol, že sa s Pavlom rozchádza v názore na vojnu na Ukrajine, ktorú pred 19 mesiacmi rozpútalo Rusko inváziou do susednej krajiny. „Som proti ďalšiemu vyzbrojovaniu Ukrajiny, pretože predlžovanie konfliktu vedie len k zbytočným a obrovským stratám na ľudských životoch,“ povedal a vyzval na okamžité zastavenie bojov a rokovaní o prímerí. Spomenul tiež odlišné hodnotenie účinnosti západných sankcií proti Rusku či role, ktorú majú vo vojne Spojené štáty.

Podľa Fica však tento odlišný pohľad jeho strany nie je dostatočným dôvodom na zhoršenie vzťahov medzi Českom a Slovenskom. Ak však Pavel chcel dať najavo slovenským voličom, že by česká politická reprezentácia zmrazila česko-slovenské vzťahy v prípade vlády, v ktorej by bol aj Smer-SD, tak by to bol neprijateľný zásah do slovenskej kampane pred voľbami, povedal slovenský politik. „A to ja musím rázne odmietnuť,“ dodal.

Kto využije tieto predčasné voľby? Sú Slováci nepoučiteľní ?

Ukrajinu odmieta hlavne  pravá ruka Fica 

Protiukrajinské nálady na Slovensku silnejú. Mnohí Slováci „si vybájili romantickú predstavu Ruska, ktorej v skutočnosti neexistuje,“ a ľahko sa nechajú uniesť „klamstvami a propagandou“, hovorí šéf mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov, ktorý sa sám narodil v Rusku. Aj preto je podľa neho Slovensko zraniteľné tvárou v tvár úsiliu Moskvy podnecovať proruské nálady v nádeji, že tak oslabí jednotný postoj Európy voči Ukrajine. Slovensko je malá krajina, hovorí Mesežnikov, ale „keď vytiahnete zo steny hoci jedinú tehlu, môže sa zrútiť“.

V to dozaista dúfa Ľuboš Blaha, bývalý člen heavymetalovej skupiny a autor kníh o Vladimírovi Leninovi a Che Guevarovi, dnes poslanec a podpredseda Smeru-SD. Ten je tiež jedným z najhlasnejších a najvplyvnejších prokremeľských hlasov na sociálnych sieťach, ktorý pravidelne tituluje prezidentku Zuzanu Čaputovú ako „fašistku“ a ministrov súčasnej prozápadnej vlády ako „americké bábky“.

Obyvatelia Nového Zélandu dôverujú politikom menej než prostitútkam

„Nálada v Európe sa mení,“ hovorí Blaha, ktorý opisuje konflikt na Ukrajine ako „vojnu americkej ríše proti ruskej ríši“, ktorú podľa neho nemožno vyhrať, pretože Rusko je jadrovou mocnosťou. Predpovedá, že krajín, ktoré odmietajú vyzbrojovanie Ukrajiny, bude čoskoro väčšina, najmä ak v budúcich prezidentských voľbách v Spojených štátoch zvíťazí Donald Trump.