Filip Tuma: som úplne obyčajný

2349

Operný spev je neobvyklým študijným odborom, prečo si sa rozhodol pre toto štúdium? 

Po štúdiu hudobnodramatického odboru na konzervatóriu to bol prirodzený krok. Pani profesorka mi raz na hodine muzikálového spevu povedala: „Ty by si mohol spievať aj operu!“ tak som si povedal „Fakt??“ Dovtedy som operu ani nepočúval. Tak som skúsil.

 

Máte v rodine aj ďalších členov uberajúcich sa týmto smerom? 

Moja rodina je viac-menej právnická. Som taká maličká čierna ovca.

 

Na stránke SND sa píše, že je u teba „badateľný nevšedný herecký talent“. Ako si sa dostal od stvárňovania postáv v divadle k televíznemu herectvu? Medzi stvárňovaním operných postáv a hraním v seriáloch je rozdiel. Ako to vnímaš ty?

Začínal som v televíznom seriáli Duch rodiny Pačmagovcov. Baví ma aj to aj to. V jednom je to herectvo, v druhom spev, čiže obrovský rozdiel. Herectvo je slobodnejšie, nie ste viazaný partitúrou, dirigentom, tempom atď., môžete do istej miery improvizovať a byť v prejave uvoľnenejší. Opera je zase nádherná v tom, že emócia je podporená hudbou, je to symbióza viacerých telies – spevákov, orchestra, baletu…

 

Ktorá z tvojich prvých úloh ti najviac utkvela v pamä-ti? 

Ešte na konzervatóriu som veľmi rád hral komédiu Savoy Story, kde som stvárňoval pojašeného manžela. Vzťah si však herec vytvorí ku každej z postáv.

 

V seriáli Panelák si stvárňoval homosexuálneho barmana Richarda. Na Slovensku je veľa ľudí ešte stále homofóbnych, nemal si problém s orientáciou tejto postavy?

Bola to po dlhšom čase herecká príležitosť a dohodli sme sa, že Rišova orientácia nebude prioritná, t.j. urobíme to bez prehnaných prejavov náklonnosti. Dopadlo to tak, že mi chlapi hovorili, že som to nehral dobre a baby, že to bolo veľmi presvedčivé.

 

Od opery cez dabovanie, seriály a reklamy, si sa dostal až k moderovaniu, ako si sa cítil v tejto úlohe?

Moderovanie je pre mňa veľmi náročné a necítim sa tak uvoľnene ako pri herectve. Ale človek sa musí chytiť každej príležitosti a vyskúšať všeličo, aby zistil, čo mu sedí.

 

Na to, aby človek mohol robiť v tejto brandži, musí byť svojím spôsobom aj exhibicionista, si ním aj ty? V hre Perfect days sa dokonca obnažuješ, nemáš s tým problém?

Mám s tým problém, ale v herectve nie je nič bez zámeru, všetko vychádza zo situácie. Do postele predsa človek nejde oblečený, takže hoci sa pred výstupom hanbím, vyzlieka sa moja postava a nie ja, je to v konečnom dôsledku o.k. Nie som exhibicionista, necítim nejaké zadosťučinenie, keď sa predvádzam na javisku, to príde až pri potlesku, keď sa moje vystúpenie divákom páčilo.

 

Ako vychádzaš s bulvá-rom? Berieš ho ako prostriedok na zviditeľnenie a získanie publicity či skôr ako nutné zlo patriace k tvojej práci? 

Bulvár je tu a človek pohybujúci sa v mediálnej oblasti sa nevyhne kontaktu s ním. Beriem to tak, že aj novinári si robia len svoju prácu a v podstate to, čo píšu, odzrkadľuje záujmy ľudí, ktorí si takéto periodiká kupujú. 

 

Od apríla tancuješ v tane-čnej šou Let´s Dance 3. Aká bola tvoja prvá reakcia na túto ponuku? Vedel si pred Let´s Dance 3 tancovať? 

Keďže som nikdy predtým netancoval, váhal som. Príprava je časovo náročná a takisto aj zapamätať si kroky viacerých tanečných štýlov. Nakoniec som to prijal, lebo to beriem ako poslednú možnosť naučiť sa v mojom veku tancovať a môže sa mi to v mojej kariére ešte zísť.

 

Za tanečnú partnerku si dostal Ivanu Surovcovú, ktorá patrí medzi najsexy tanečníčky na Slovensku, bol si spokojný s výberom produkcie? 

Ivanu som poznal aj predtým, sme kamaráti a aj mimo tréningov si rozumieme, takže áno, som spokojný.

 

Prvé kolo už máme za sebou, ako sa ti tancovalo? 

Obával som sa, že to bude oveľa horšie, ale nakoniec to, v rámci možností, z môjho pohľadu dopadlo dobre. Ale v mojom prípade treba popracovať na všetkom.

 

Herci by mali byť viac-menej odolní voči nejakej výraznejšej tréme, bol si i napriek tomu pred vystúpením nervózny?

Áno, nervózny som bol. Je to iný druh nervozity ako pri hraní, keďže som na verejnosti ešte netancoval. Najťažšie bolo to čakanie, pretože sme išli medzi poslednými.

 

Aké sú tvoje ambície v tomto projekte? Chcel by si sa pretancovať až do finále? 

Chcel by som si zatancovať paso doble, či sa mi to podarí, uvidíme. Tanec ma baví, je pre mňa nová skúsenosť, ale konkrétny cieľ nemám. Každé ďalšie kolo bude pre mňa úspechom.

 

Kam sa budú uberať tvoje kroky po skončení Let´s Dance, máš pred sebou nejaké konkrétne plány? 

Určite sa začnem viac venovať spevu. S kolegom Tomášom Juhásom sa pokúšame vybaviť mesačné štúdium spevu s istým výborným talianskym operným spevákom.

 

A teraz trochu zo súkromia, čomu sa rád venuješ vo voľnom čase? 

Golfu. Šport mám rád. A dobre padne aj pohár dobrého vínka s kamarátmi v Antiku.

 

Lichotí ti označenie sexsymbol? Nezačnú sa baby báť, že to s nimi nemyslíš vážne, keď sa o tebe všade píše ako o záletníkovi? A si ním vôbec?

Na označenie sexsymbol som alergický. Vôbec neviem, prečo ma tak médiá prezentujú, ja sa tak necítim. 

 

V poznámke od šéfredaktora stojí, že mám z teba vytiahnuť nejakú pikošku. Prezradíš na seba niečo?

Po skončení Let’s Dance založím fabriku na výrobu umelých lakťov do okna auta, viete, aby ste nedostali reumu. Kto si kúpi lakeť šoféra, dostane lakeť spolujazdca zdarma. J Ja žiadnu pikošku nemám, som úplne normálny človek.

 

Eva D.