Filmová akadémia je pod tlakom. Po Weinsteinovi má vylúčiť Polanského a Cosbyho

847

Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS), ktorá udeľuje filmové ceny Oscar kvôli sexuálnemu škandálu zrušila členstvo producenta Harveyho Weinsteina, je teraz pod tlakom, aby vylúčila tiež Romana Polanského, Billa Cosbyho a ďalších členov, ktorí boli buď obvinení alebo uznaní vinnými zo závažných trestných činov, napísal spravodajský server New York Post.

Podľa informácií agentúry AP dnes Weinsteina zbavil členstvo tiež Britský filmový inštitút (BFI), ktorý je vrcholnou organizáciou zaoberajúcou sa britskou kinematografiou. Weinstein sa stal členom BFI v roku 2002 za svoje prispenia britskej kinematografii.

„Závažné a početné tvrdenia o šokujúcom správaní Harveyho Weinsteina, ktoré sa v posledných týždňoch objavili, sú v priamom rozpore s hodnotami BFI,“ uviedol inštitút vo vyhlásení. „Sexuálne obťažovanie, zneužívanie a zastrašovanie je neprijateľné za akýchkoľvek okolností.“ Kým Weinstein poprel, že by ženy k čomukoľvek nútil – a nebol ani zadržaný – slávny režisér francúzsko-poľského pôvodu Polański bol v roku 1977 odsúdený za zdrogovanie a znásilnenie 13-ročného dievčaťa. Americká akadémia Polanského dvakrát nominovala v kategórii najlepšia réžia a v roku 2003 mu udelila Oscara za film Pianista.

Amerického komika Cosbyho obvinilo viac ako 50 žien a začiatkom tohto roka stál pred súdom za znásilnenie. Porota súdu prebiehajúceho v Pensylvánii nebola schopná dospieť k rozhodnutiu, ale na jar na Cosbyho čaká nový súd.

„Dosť nás to matie,“ povedal Edward Lozzi, ktorý zastupuje dve zo žien, ktoré Cosbyho zažalovali – herečky Louisu Moritzovou a Carlu Ferrignová, manželku novopečeného člena akadémie Loua Ferrigno. V liste zaslanom predsedovi AMPAS Johnovi Baileymu Lozzi napísal, že nechávať oboch mužov medzi členmi akadémie je „pokrytectvo“.

Ďalšími členmi AMPAS, ktorých by sa apel na vylúčenie z akadémie mohol týkať, je napríklad Stephen Collins, predstaviteľ hlavnej postavy zo seriálu Siedme nebo, ktorý priznal „nevhodné sexuálne správanie k trom maloletým dievčatám“ či scenárista Pulp Fiction Roger Avary, ktorý šiel do väzenia za smrteľnú automobilovú nehodu.