Fondová: Myslela som, že umriem v 30, osamelá a závislá

2681

Oscarová herečka, propagátorka zdravého životného štýlu, žena so šľachtickým titulom, ale aj aktivistka. To všetko je Jane Fondová, ktorá vlani v decembri oslávila 80. narodeniny. Herečka priznala, že nikdy neverila, že sa dožije toľkých rokov.

„Nepredstavovala som si, aké to bude po mojej tridsiatke. Vždy som mala pocit, že zomriem mladá a osamelá, na niečom závislá. Nedúfala som, že budem tak dlho živá, navyše zdravá a stále pracujúca. Som za to vďačná,“ povedala Jane Fondová magazínu People.

Herečka zažila v mladosti veľkú tragédiu. Jej matka Frances trpela duševnou chorobou a spáchala samovraždu. Jane bolo trinásť rokov, keď si matka v deň svojich 42. narodenín britvou podrezala hrdlo. Drastický spôsob smrti sa otec Henry Fonda snažil pred deťmi utajiť a oznámil im, že mamička podľahla infarktu. Aj tak to pre deti znamenalo veľkú ranu. Ďalšia prišla po rokoch, keď sa dozvedeli pravdivé okolnosti matkinej smrti. Odvtedy vraj mala Jane Fondová vážne psychické problémy.

Po matke zdedila šľachtický pôvod, herecké nadanie jej však do vienka dal otec, hollywoodska hviezda Henry Fonda, ktorý zomrel v roku 1982. Na hereckú dráhu sa dal aj jej brat Peter Fonda. Hoci Jane pôvodne o filmovej kariére nijako zásadne nesnívala, vďaka svojmu otcovi sa v tomto svete pohybovala a na plátne sa párkrát objavila.

Známu herečku z nej urobil až jej prvý manžel režisér Roger Vadim. V jeho filme Barbarella sa stala legendárnou vesmírnu sexbombou. Vzali sa v roku 1965, tri roky na to sa im narodila dcéra Vanessa. V roku 1973 sa však nakoniec rozviedli.

S dcerou Vanessou

Jane sa zaujímala aj o politiku a podporovala búriacich sa indiánov či radikálnu černošskú organizáciu Čierni panteri. Dokonca adoptovala dievčatko Mary Williamsovú, ktorá osirela potom, čo jej rodičia, členovia hnutia, boli zabití. Dodnes vraj spolu majú krásny vzťah.

Herečka bojovala aj proti vojne vo Vietname, čo mala spoločné so svojím druhým manželom, ľavicovým aktivistom a neskorším senátorom Tomom Haydenom. Vzala si ho v roku 1973, kedy v rovnakom roku porodila syna Troya. S Tomom sa nakoniec rozviedla v roku 1990.

Na lásku ale nezanevrela. Sama vydržala rok, než si k oltáru viedla mediálneho magnáta Teda Turnera. Na jeho želanie ukončila hereckú kariéru. V roku 2001 sa nakoniec rozviedli. Potom sa Jane Fondová vrátila k herectvu.

V roku 2009 sa v spoločnosti ukázala s hudobným producentom Richardom Perrym. Ale aj ich vzťah je už minulosťou a spája ich len priateľstvo.

V magazíne sa Fondová rozhovorila o svojich najväčších prehrách, čím boli práve nevydarené manželstva. Mrzí ju tiež, že so svojimi deťmi netrávila viac času.