Francúzi udreli na perlu púšte, pri nálete zničili Kaddáfího palác

238

Podľa nich sa budova stala veliteľským centrom radikálov, proti ktorým francúzskej jednotky v Mali už takmer dva týždne bojujú.“Počas posledných úderov francúzskeho letectva boli zabití Džihádisti a zničená Kaddáfího rezidencie, ktorá sa stala veliacim strediskom islamistov,“ povedal agentúre AFP Malijská bezpečnostné zdroj.

Medzi civilistami vraj mŕtvi ani zranenia hlásení nie sú.Poslanec za región Timbuktu povedal, že francúzske údery zničili islamistickej zásoby pohonných hmôt a zbraní. Palác vraj začal horieť. AFP napísala, že islamisti znemožnili fungovanie mobilných telefónov a pevných telefónnych liniek, a nadviazať spojenie s mestom je tak obtížné.

FotogalerieIstý obyvateľov Timbuktu ale satelitným telefónom povedal, že terčom úderu sa v Timbuktu stala tri alebo štyri ďalšie miesta obývané islamistov a budovy, ktoré patria pašerákom drog. Islamisti potom vraj boli v meste vidieť „veľmi málo“.

Timbuktu, vzdialenej asi 900 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta Bamaka, platí za dôležité centrum moslimskej kultúry v Afrike a niektoré jeho pamiatky sú zaradené na zozname UNESCO. Radikálna islamisti rad svätyňou zničili a odborníci na starobylú ríšu Mali od vlaňajška oplakávam skazu mesta, ktorému sa niekedy hovorí perla púšte.

Hovorca francúzskej armády v pondelok potvrdil letecké údery Francúzsko na okraji Timbuktu, ktoré po vlaňajšku ovládajú severoafrická vetva al-Kajdy a spriaznená skupina Ansar Dine.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokPoľske trubičky
Ďalší článokPomarančový údiv
Avatar
Online Magazine pre všetkých.