„Je dôležité, aby mali ženy predstavu o tom, čo sa vlastne deje v ich tele pri stimulácii,“ povedala britskému Guardianu Odile Fillodová, sociologička a autorka anatomicky presného modelu, ktorý je možné vytlačiť na 3D tlačiarni a ktorý sa bude od septembra používať na základných i stredných školách vo Francúzsku.

Školáci sa vďaka nemu v hodinách sexuálnej výchovy dozvedia, že klitoris netvorí len príslovečný „hrbolček o veľkosti hrášku“. V skutočnosti sa jedná o oveľa väčší orgán, ktorý sa skladá z rovnakého tkaniva ako penis a rovnako ako on má niekoľko častí vrátane predkožky a žaluďa. Hlavný rozdiel je v tom, že prevažná väčšina ženského erektialného tkaniva je skrytá.

klitoris 3D

„Je potrebné žiakom vysvetliť, že ekvivalentom penisu u ženy nie je vagína, ale práve klitoris. Aj ženy majú erekciu, keď sú vzrušené, len nie je viditeľná,“ vysvetľuje Fillodová. Svojim modelom chce vraj mladým ľuďom ukázať, že ženská a mužská anatómia nie sú tak fundamentálne odlišné, ako si myslíme.

Lepšie pochopenie toho, ako klitoris funguje, môže podľa nej tiež zbaviť ženy hanby alebo pocitu, že sú „nenormálne“, keď nezažívajú orgazmus pri vaginálnom styku. „Podľa štatistík sa to týka väčšiny žien,“ dodáva vedkyňa. „Francúzsko má povesť sexuálne progresívnej krajiny, ale týka sa to skôr mužskej sexuality. Keď ženy lepšie porozumejú vlastnému telu, môžu začať viac experimentovať.“

Odile Fillodová model vytvorila spoločne s parížskym vzdelávacím centrom Cité des Sciences et de L’Industrie in Paris. Inšpirovala ju vraj predchádzajúca spolupráca so skupinou V.Ideaux, ktorá svojou tvorbou bojuje proti sexizmu a podporuje moderné poňatie sexuálnej výchovy.