Francúzsko má škandál: schovávala si telá mŕtvych Židov, na ktorých nacisti robili pokusy

3095

V Inštitúte forenznej medicíny v Štrasburgu boli nájdené mŕtvoly Židov. Tie tu boli skladované od oslobodenia mesta za druhej svetovej vojny. Nacisti na nich vykonávali pokusy v koncentračných táboroch, malo sa za to, že ich spojenci pochovali.

Konkrétne ide o telá 86 Židov naložených v liehu. Pôvodne boli súčasťou hrozného experimentu SS doktora Augusta Hirta. Ten si týchto ľudí vybral pre svoje pokusy a nechal ich splynovať v koncentračnom tábore Osvienčim. Mŕtve telá nechal odviezť do Štrasburgu, kde ich nechal zakonzervovať. Predtým na mnohých mŕtvych telách vykonal pitvy, rezal ich na kusy a zbavoval orgánov, ktoré zakonzervovali zvlášť. Jeho snahou bolo zrejme vytvoriť akúsi bizarnú zbierku tiel.V roku 1944 oslobodili Štrasburg spojencami a podľa oficiálnych dokumentov všetky nájdené telá z Hirtovej zbierky spopolnili a pochovali. Sám Hirt už bol mŕtvy, pretože spáchal samovraždu. Terajší objav tiel tak vyvoláva nepríjemné otázky, prečo Štrasburská univerzita, pod ktorú inštitút spadá, tela skladovala a prečo nedošlo k ich pochovaniu.

Odpoveď by mohla ležať na pleciach profesora Camille Simmoneniho. Ten v službách spojencov mal zháňať dôkazy proti nacistom a ich experimentom na ľuďoch. To, že telá nepochovali, ale uchoval v nádržiach, bolo pravdepodobne snahou, aby pre prípadný proces s Hirtom mal dostatočné dôkazy. Možno dobrý úmysel sa však nakoniec minul účinkom a Francúzsko tak musí riešiť, čo s mŕtvymi telami.

Dr. August Hirt

Židia nielen vo Francúzsku sú pobúrení a žiadajú vyšetrenie celej záležitosti. Francúzske úrady už plánujú, že telá vydajú miestnej židovskej obci, aby ich pochovala na cintoríne v Cronenbourgu.