Herec Ian McKellen (77) konečne objasnil, prečo v roku 2002 odmietol ponuku na rolu postavy Albusa Dumbledora z filmov o Harrym Potterovi po smrti jeho kolegu herca Richarda Harrisa. Dôvodom bola jedovatá poznámka kolegu.
    Richard Harris kedysi McKellena, Kennetha Branagha a Dereka Jacobiho označil za technicky výborných, ale bohužiaľ bezvýrazných hercov. A práve to sa Iana natoľko dotklo, že sa rozhodol úlohu neprijať. „Nemohol som prevziať úlohu po hercovi, o ktorom som vedel, že ma neuznáva,“ zveril sa McKellen v rozhovore pre BBC.

Keď odmietol úlohu Dumbledora, naštval tým vtedy vnučku Richarda Harrisa. „Vtedy mi povedala, že či Dumbledora nebudem hrať, už so mnou nikdy neprehovorila,“ povedal s úsmevom.
    McKellen bol nakoniec rád, že namiesto neho ponuku hrať Dumbledora prijal herec Michael Gambon. Podľa neho bol skvelý a na úlohe sa hodil viac. „Keď niekde vidím plagát, na ktorom je Michael v úlohe Dumbledora, zarazím sa a hovorím si, či to nie som ja. Sme si celkom podobní,“ vtipkoval neskôr pre magazín Hello!.
    A tiež si myslí, že vďaka odmietnutiu tejto role dokázal zahrať ešte lepšieho Gandalfa z Pána prsteňov. „Posunulo ma to a som na seba za to vlastne pyšný,“ povedal. Rolu Gandalfa si navyše pripomenie veľmi skoro a to vďaka predstavenie pre charitu v londýnskom divadle Park Theatre.