Gang okradol české banky a poisťovňu o 56 miliónov euro! Policajti obvinili štyroch členov gangu

422

Medzinárodný gang údajne pripravil dve českej banky a jednu poisťovňu o 1,4 miliardy korún (56 miliónov euro). Využil na to fiktívne obchody s oceľou. Česká polícia kvôli tomu navrhla obžalovať štyroch členov, a to troch občanov Českej republiky a jedného cudzinca.

Na policajnom webe správu v pondelok uviedol hovorca Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Česká polícia vyšetrovala prípad spoločne s policajtmi z Veľkej Británie, kde sú podľa Ibeheja stíhaní hlavní páchatelia, ktorí gang riadili.

Podvod na poisťovni manželom vyniesol 13 miliónov dolárov. Milióny minuli za lietadlo, autá a dovolenky

Obvinení podľa polície predstierali medzinárodné obchody s oceľou v rádoch miliónov ton hradené zmenkami. V Česku potom predkladali dokumenty o týchto fiktívnych transakciách finančným inštitúciám, od ktorých potom na základe spomínaných dokumentov získali rádovo milióny euro. Takých vymyslených obchodov vykonali podozriví 21. Detektívi NCOZ sa týmto prípadom zaoberali od roku 2013 a stíhanie sa začalo v roku 2017. 

Miliardára odsúdeného za podvody na 9 rokov chcú poslať na Slovensko. Pykať ale môže aj v Česku

„Trestná činnosť mala spočívať vo vytvorení fiktívneho reťazca odberateľsko-dodávateľských vzťahov, ktoré kopírovali skutočné obchody zahraničných spoločností,“ opísal činnosť gangu Ibehej. „Obvinené osoby – traja občania Českej republiky a jeden cudzinec – mali podľa našich záverov veľmi dobrú znalosť medzinárodných transakcií, zmenkových obchodov a znalosť dokumentov, ktoré sú vyžadované v rámci námornej prepravy,“ doplnil. Peniaze poskytnuté finančnými inštitúciami na vymyslené obchody potom končili v zahraničí.

Podvodník se vydával za saudského princa tridsať rokov, nakoniec ho prezradilo bravčové

Obvinení sú stíhaní pre úverové a poistné podvody. Za to im hrozí až desať rokov väzenia. Vyšetrovací spis v rozsahu 100 zväzkov už bol odovzdaný dozorkonajúcemu prokurátorovi Vrchného štátneho zastupiteľstva v Prahe,“ povedal hovorca NCOZ.