GREENPEACE: Vyhlásenia premiéra o ropovode nekorešpondujú s realitou

1197

Poznamenala, že deklarácia predsedu vlády je v rozpore aj so stanoviskom Transpetrolu, ktorého zástupca v stredu 28. apríla súčasnú trasu nevedel vylúčiť.
      Věntusová poukázala, že už niekoľko mesiacov sa šíria rôzne informácie o alternatívnych trasách a teraz aj stanovisko premiéra, že ropovod cez Žitný ostrov nepôjde. „Tieto vyhlásenia však nemajú žiadnu váhu, kým nie sú zrealizované aj v rámci projektu, čo sa zatiaľ nestalo.“ Priblížila, že skutočná situácia je taká, že na rakúskej strane sa naďalej intenzívne pripravuje pôvodne plánovaný projekt s napojením cez Kittsee a na slovenskej strane sa nestalo nič, čo by nasvedčovalo, že tieto sľuby budú splnené.
      Predseda vlády SR Robert Fico sa vo štvrtok 29. apríla vyjadril, že nerozumie tomu, prečo sa stále živí téma výstavby ropovodu cez Žitný ostrov. „Nerozumiem tomu, nikto nejde stavať žiadny ropovod. Už sme to povedali tisíckrát, že takéto nič za našej vlády nebude,“ povedal. Uviedol, že ak bude vláda, v ktorej bude Smer-SD, tak počas nasledujúcich štyroch rokov ropovod cez Žitný ostrov nepôjde. „To je jasné slovo, nie je sa o čom baviť,“ dodal premiér.
      Posledné slovo v tejto veci bude mať Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. To však stále nerozhodlo, kadiaľ by mal ropovod prechádzať. „Minister dal vypracovať minimálne ešte jeden variant trasy ropovodu, ktorá by mala obísť územie Žitného ostrova. Definitívne rozhodnutie bude pravdepodobne známe až 30. júna,“ povedal (22.2.) vedúci komunikačného oddelenia MH SR Vahram Chuguryan.