V tlačenici pri sobotných oslavách Halloweenu v juhokórejskom hlavnom meste Soule podľa najnovších údajov zomrelo 153 ľudí, vrátane najmenej 22 cudzincov. Na mieste prebiehal doslova masaker. Len o vlások unikla smrti slávna juhokórejská influencerka Seon Yeo-Jeongová. Priznala, že kvôli spôsobenej traumy nemôže spať.

Medzi mŕtvymi sú podľa hasičov okrem iného ľudia z Číny, Iránu, Uzbekistanu, Spojených štátov, Rakúska alebo Nórska. „Bolo to ako z nejakého katastrofického filmu,“ zverila sa Juhokórejka. Keď sa ocitla v mnohotisícovom dave, vraj stačilo naozaj málinko. „Ak teraz zakopnem, tak zomriem,“ bežalo dievčaťu v hlave, keď bola situácia najkritickejšia.

„Na okamih som cítila tlak zo všetkých strán, ktorý sa akoby prelieval. Prirovnala by som to k preťahovaniu sa lanom,“ povedala. Jeongová nemohla nič robiť. Len sa modlila, aby tlak na chvíľu prestal. To ale neprichádzalo.

V jednej chvíli sa vraj dusila takým spôsobom, že nakrátko stratila vedomie. „Mnoho ľudí už medzitým ležalo na zemi mŕtvych,“ zverila sa pre miestny denník Chosun. Na ten pohľad v živote nezabudne.

„Nemôžem z toho spať, som stále vydesená,“ zúfala si dievča, ktoré sa po strašných minútach podarilo z davu dostať. „Dav ma skôr vypľul, než že by som sa sama dostala von,“ vysvetlila.

Obrovský tlačiaci sa dav bol veľký problém nielen pre ľudí samotných. Na miesto sa nemohli dostať záchranári. „Bolo tam málo zdravotníckeho personálu a mnoho pacientov, takže to bola situácia, kedy pomáhala široká verejnosť,“ spomínala Jeongová. „Ako autá, tak sanitky boli zablokované davom,“ potvrdila zúfalú situáciu.

OBRAZOM: Časy kedy bol Halloween ešte naozaj strašidelný

 Na mieste bolo asi  100 000 ľudí 

Podľa hasičov sa predpokladá, že ľudia boli utlačení na smrť po tom, čo sa veľký dav okolo 22:20 miestneho času (15:20 SELČ) začal tlačiť vpred v úzkej uličke blízko hotela Hamilton, hlavného miesta večierkov v Soule.

Podľa miestnych médií sa na oslavu Halloweenu do štvrte Itewon, ktorá je známa množstvom barov a nočných klubov, zišlo približne 100 000 ľudí. Miesto je obľúbené aj medzi cudzincami žijúcimi v Južnej Kórei a turistami. Bola to prvá veľká halloweenska udalosť za posledné tri roky. Uskutočnila sa potom, čo krajina zrušila obmedzenia, ktoré mali brániť šíreniu choroby covid-19.

Muž na ulici ukazoval ľuďom batoh s odrezanou ľudskou hlavou! Všetci si mysleli, že ide o nechutný halloweensky žart, ale nebol