Harry a William budú spolu kráčať v smútočnom sprievode. Zmieria sa pri rakve starého otca? A čo Meghan?

930

Buckinghamský palác oznámil, že pohreb zosnulého princa Philipa (†99) sa bude konať budúcu sobotu, teda 17. apríla. Známe sú tiež najrôznejšie detaily onej ceremónie, ktorá by na želanie svojrázneho aristokrata mala prebehnúť „bez zbytočných okolkov“, a tiež skutočnosť, že vedľa seba budú kráčať aj obaja znepriatelení bratia, vojvodovi vnuci William (38) a Harry (36). A zúčastní sa Meghan?

Posledné želanie princa Philipa, aby sa posledná rozlúčka s jeho osobou zaobišlo bez zbytočných ceremónií a „okolkov“, sa mu skutočne splní – aj kvôli nutným opatreniam v kontexte Koronavírovej pandémie. Preto pôjde o ceremoniálny, nie o štátny pohreb, bez prístupu verejnosti. K pohrebu jej zosnulého manžela, princa Philipa, ku ktorému dôjde v sobotu 17. apríla o 15:00 v kaplnke sv. Juraja vo Windsore, schválila všetky podrobnosti jeho vdova, britská vladárka Alžbeta II. (94).Posledná rozlúčka s vojvodom z Edinburghu začne smútočný sprievod, ktorý bude trvať osem minút. V čele smútočného sprievodu pôjde Philipov prvorodený princ Charles, následník britského trónu, a jeho trasa povedie od vstupnej brány do hradu Windsor až do kaplnky sv. Juraja. Hneď za ním pôjdu bok po boku jeho dvaja synovia princ William a princ Harry.

V zmierenie odcudzenia oboch bratov, ktoré spôsobil odchod Harryho s manželkou Meghan (39) za oceán, verí celá Británia. Pohreb princa Philipa by podľa kráľovských odborníkov Penny Junorovej a Richarda Fitzwilliamsa mohol byť pre princa Harryho tá správna príležitosť zahojiť rozjatrené rany. Junorová uviedla, že pevne verí, že sa rodina dá, hlavne kvôli kráľovnej, dohromady. „Harry tam nepochybne bude a toto by mohlo začať proces, ktorý pomôže urovnať súčasnú kráľovskú roztržku,“ dodal Fitzwilliams pre britský denník The Sun. Ako sa bude bratom dariť zmierenie, uvidí celý svet v priamom prenose z pohrebu.

Pravda o smrti princa Philipa (†99): Rodina to oznámila až po niekoľkých hodinách! Prečo to tajila?

Harry bude ale na pohrebe podľa všetkého sám.

Jeho manželka Meghan Markleová (39) vraj poslúchla rád lekárov a kvôli svojmu pokročilému tehotenstva nepodnikne mnohohodinový let z Kalifornie do Anglicka.

Špekuluje sa preto, že druhé tehotenstvo je rizikové, pretože v čase, keď čakala Archieho (takmer 2 roky), nemala s cestovaním najmenší problém a pokojne si zaletel z Anglicka do USA len na takzvanú „baby shower“, teda predpôrodné párty s kamarátkami. Možno sa jej teda do Británie nechce kvôli nedávnemu búrlivému rozhovore s Oprah Winfreyovou (67), v ktorom drsne ohovárala kráľovskú rodinu.

Po celej trase smútočného sprievodu budú stáť príslušníci armády. Hold pri sprievode princovi Philipovi vzdajú zástupcovia kráľovského námorníctva, kráľovskej námornej pechoty, kráľovského letectva, 4. prápor, kráľovský regiment Škótska a vojenskí rytieri vo Windsore. Okrem členov kráľovskej rodiny sa smútočného sprievodu zúčastňujú aj dvaja komorníci, členovia jeho osobné ochranky a dve pážatá.

Prichytili Meghan pri klamstve v rozhovore s Oprah? Cestovanie bez pasu!

Akonáhle bude sprievod na konci, celá Británia na minútu utíchne. Na počesť vojvodu z Edinburghu začne národná minúta ticha. Zároveň z hradu Windsor zaznejú salvy. Potom bude zahájená bohoslužba. Kráľovský palác uviedol, že počet trúchliacich bude obmedzený na tridsať. Celý pohreb sa skrátka bude držať v súlade s reštrikciami kvôli pandémiu koronavírusu, a preto nemožno očakávať veľkú štátnu záležitosť zvyčajne spojenú so smrťou panovníka.

Drsné hádky pre neveru v kráľovskej rodine. Výčitky princa Williama Laure

Rovnako tak nebude nikde verejne vystavená rakva s jeho pozostatkami, aby mu jeho poddaní mohli prísť vzdať svoj hold. K poslednému spočinutia bude uložený v súkromnej kaplnke na zámku Windsor. Jeho rakva bude zahalená vojvodovou osobnou standartou, teda vlajkou, a zdobiť ju bude maximálne tak veniec kvetov. Predtým bude jeho telo uložené v londýnskom Svatojakubskom paláci.