Heath Ledger: došiel mi čas

4430

Február 2009, Los Angeles. Herec Joel Grey otvorí obálku s menom víťaza sošky Oscar za mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Na lístočku stojí HEATH LEDGER. Herec, ktorý bol v tom čase už viac ako rok po smrti. K tragickému koncu vraj prispela i postava, ktorá mu vyniesla najvýznamnejšiu cenu vo filmovom priemysle.

Nezvyčajný talent od protinožcov

Austrália dala svetu v posledných rokoch niekoľko veľkých hereckých osobností – Nicole Kidman, Russella Crowa, Hugha Jackmana a v neposlednom rade i Heatha Ledgera. Narodil sa v meste Perth, kde začal umeleckú kariéru úlohami v divadelnom súbore miestnej základnej školy. Angažmá v rôznych austrálskych televíznych show na seba nenechali dlho čakať. Ak si niekto myslí, že Ledgerova prvá skúsenosť so stvárnením homosexuálnej postavy prišla až s filmom Skrotená hora, je na omyle. Heath si úlohu inak orientovaného mladíka vyskúšal ešte pred príchodom do USA v seriáli Sweat (Pot).

Do povedomia divákov mimo austrálskeho kontinentu sa dostal vďaka filmu určeného predovšetkým teenagerom 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím. Ale keď sa objavil po boku Mela Gibsona v Patriotovi, mal o scenáre v Hollywoode na dlhšiu dobu postarané. Nasledovali filmy ako Príbeh rytiera, Kliatba bratov Grimmovcov, či Casanova. Už spomínaná Skrotená hora znamenala dôležitý zlom v Ledgerovom súkromnom živote. V kolegovi Jakovi Gyllenhallovi získal najlepšieho priateľa a stretol herečku Michelle Williams, ktorá mu porodila dcéru.

Viete, ktorá je najlepšie filmová postava? Brandov Krstný otec! 

Od roku 2006 do svojej smrti natočil Heath Ledger iba 3 filmy, pretože príprava na úlohu Jokera mu zabrala veľa času. Iba pred pár mesiacmi sa uskutočnila premiéra posledného Ledgerovho filmu Imaginárium Dr. Parnassa. V čase smrti mal herec za sebou väčšinu natáčania. Zvyšok filmu muselo zaňho bez nároku na honorár odtočiť trio Johnny Depp, Colin Farrel a Jude Law.

Film Joker prináša strach! Pripomenul Američanom streľbu v kine

Hercova smrť navždy zostane záhadou

22. januára 2008 o 14.45 našli mŕtve telo 28-ročného herca v jeho apartmáne na Brome Street v SoHo, New York City. Upratovačka, ani masérka, ktoré Ledgera objavili, nedokázali umelca ležiaceho na posteli priviesť naspäť k životu. O 15.36 bol Heath Ledger oficiálne vyhlásený za mŕtveho. Polícia uviedla, že pri posteli našli niekoľko druhov liekov. Novinári po celom svete okamžite začali splietať rozličné príčiny, ktoré priviedli herca k predčasnému koncu.

Najčastejšie sa písalo o negatívnom vplyve postavy Jokera z filmu Temný rytier na Ledgerovu psychiku. Kvôli príprave na túto úlohu sa herec na mesiac zatvoril do hotelovej izby a s nikým sa nestretával. Prostredníctvom komiksov sa pokúšal zachytiť Jokerov charakter a psychológiu, pričom najviac sa sústredil na prácu s hlasom. V médiách sa objavovali informácie, že práve kvôli depresívnej postave Jokera začal Ledger brať antidepresíva. Okrem toho už dlhšie užíval lieky proti nespavosti. Neskôr i samotná Ledgerova rodina novinárom priznala, že Austrálčan tieto druhy liekov v posledných týždňoch svojho života skutočne bral.

Zo štábu prenikli informácie, že hercovi počas natáčania Temného rytiera niekoľko ľudí poradilo, nech vyhľadá odbornú pomoc. Postava mu natoľko prerástla cez hlavu, že niekedy sa objavil na pľaci i mimo svojich natáčacích dní. Maskérov požiadal, aby ho nalíčili ako Jokera.

Vynárali sa teda otázky, či ide o samovraždu v dôsledku pretrvávajúcich depresií alebo iba tragickú nehodu. Toxikologické analýzy potvrdili v hercovom tele smrteľnú dávku nešťastne skombinovaných liekov. Podľa výsledkov užil naraz liečivá proti depresii, úzkosti, nespavosti a bolesti. Patológ stanovil čas smrti medzi 13.00 a 14.45.

Dohady o hercovej samovražde ešte upevnili vyjadrenia dvoch amerických psychológov, ktorí po preskúmaní Ledgerovej osobnosti tvrdili, že ho nezabili tabletky, ale jeho psychika. Svet sa rozdelil na dve polovice – tá prvá si myslí, že hercova smrť bola nehoda, tá druhá, že išlo o samovraždu. Americké úrady sa prikláňajú k prvej verzii.

Po pitve bolo telo Heatha Ledgera prevezené do rodnej Austrálie, kde je pochovaný v rodinnej hrobke na cintoríne Karrakatta.

Americký herec nafilmoval útok sám na seba. Útočníkom zaplatil, tí ho nakoniec prezradili

Reakcie rodiny, Hollywoodu a posmrtný Oscar

Ledgerova rodina okomentovala hercovu smrť ako „tragickú a predčasnú nehodu.“ Jeho otec pre CNN uviedol, že Heath sa počas života prostredníctvom svojich filmových postáv dotkol mnohých ľudí, ale len málokto poznal jeho skutočný charakter. Syna opísal ako človeka, ktorý miloval život, stál nohami na zemi, vynikal veľkodušnosťou a nesebeckosťou.

Reakcie hercových kolegov boli krátke, ale výstižné. Mel Gibson, ktorý si s Ledgerom zahral v Patriotovi, povedal: „Prísť o život v takom mladom veku je tragédia. Moje myšlienky a motlitby smerujú k Heathovej rodine.“ Nicole Kidman, ktorá bola blízkou priateľkou celej Ledgerovej famílie uviedla: „Aká tragédia! Moje srdce súcití s jeho rodinou.“ Daniel Day-Lewis prezradil, že Ledgerov výkon v Skrotenej hore ho inšpiroval a i po smrti považuje Heatha za perfektného a jedinečného človeka. Hercova životná láska Michelle Williams sa médiám zverila, že „Heathova duša bude naďalej prežívať v jeho dcére.“ Novinárka Touch Weekly Kim Serafin sa zmohla na dlhšiu reakciu: „Heath Ledger bol vo filmovom priemysle rešpektovaný. Je to skutočne strašná tragédia. Bol to vynikajúci herec a dobrý človek, jeho smrť je smutná a neočakávaná.“

Film Tichá bolesť by dnes nevznikl. Nepríjemná pravda nikoho nevzrušuje.

V roku 2009 sa Heath Ledger stal druhým hercom, ktorý získal posmrtne Oscara. Sošku prišli na javisko prebrať rodičia a sestra. Umelcova mama Sally Bell v ďakovnej reči povedala: „Dnes sme sa rozhodli, že budeme oslavovať a tešiť sa zo synovho úspechu.“ Fanúšikovia sediaci pri televíznych obrazovkách počúvali dojímavé slová a sledovali Brada Pitta, ktorý sa snažil potlačiť slzy a plač Adriena Brodyho, či Kate Winslet. Rodina bezprostredne po prebratí ceny novinárov informovala, že vzácnu sošku dostane Ledgerova dcéra Matilda Rose po dovŕšení osemnástky.

Obchod so smrťou

Ekonomický magazín Forbes každoročne uverejňuje v období Halloweenu morbídny rebríček najlepšie zarábajúcich mŕtvych celebrít (Top-Earning Dead Celebrities). V tzv. záhrobnej hitparáde (The Lucky 13) sa Heath Ledger objavil na 3.mieste so sumou 20 miliónov dolárov iba deväť mesiacov po smrti. Len na porovnanie – absolútny víťaz rebríčka Elvis Presley „zarobil“ 52 miliónov USD. Americký magazín uvádza, že je to viac dolárov, ako ročne zinkasuje ešte žijúca Madonna, či Justin Timberlake.

V rebríčku sa pravidelne objavuje okrem Elvisa i Marylin Monroe, John Lennon, či Kurt Cobain. Heatha Ledgera v roku 2008 Forbes nazval „mŕtvym skokanom roku.“ Toto sa naozaj môže stať len v Amerike!

Američan bol 40 rokov v severokórejskom zajatí. Vo filmoch musel hrať kapitalistického zloducha

Temný rytier sa vďaka smrti Heatha Ledgera stal jedným z najúspešnejších filmov posledného desaťročia. Film na tržbách zinkasoval skoro miliardu dolárov. Podľa fanúšikov je jediným pozitívom najnovšieho Batmana iba Heath Ledger ako Joker a nebyť jeho tragického konca, rýchlo by sa na film zabudlo.

Pravdepodobne sa svet nikdy nedozvie, čo skutočne bolo príčinou smrti Heatha Ledgera. Po umelcovi, ktorý mal ešte celý život pred sebou, zostali vynikajúce filmy, ktoré budú jeho herectvo približovať i ďalším generáciam.

Veronika Gereková