Dvadsaťpäťročná Tereza H., ktorá strávila niekoľko rokov v pakistanskom väzení kvôli nepravomocnému rozsudku za pašovanie drog, je konečne voľná. Hoci súd ju oslobodil od viny už 1. novembra, dodnes nemohla opustiť Pakistan. Colníkom sa totiž rozhodnutie nepáčilo a podali odvolanie. Podľa ARY News ho však Najvyšší súd zamietol. Mladá Češka môže konečne odletieť domov.

Najvyšší súd Pakistanu v stredu zamietol odvolanie colníkov a povolil mladej Češke vycestovať z krajiny. Podľa úradov by vraj mala odletieť 23. apríla. Na súde bol podľa zdroja iba právnik Saifúl Malúk a zástupca ambasády. Sama Tereza sa tam neukázala, ale verdikt ju určite potešil.

O rozhodnutí Najvyššieho súdu informoval aj pakistanský spravodajský server ARY News na svojom webe. Uviedol, že sudca Ijazul Ahsan zdôraznil, že zákaz vycestovať z krajiny sa využíva iba vo veľmi závažných prípadoch.

Tereza ide domov! Posledná prekážka v Pakistane padla 

České Ministerstvo zahraničných vecí sa ku kauze vyjadriť.  „Na želanie rodiny a z bezpečnostných dôvodov sa k prípadu nevyjadrujeme,“ oznámila vedúca oddelenia komunikácie s médiami Aneta Kovářová.

Blondínu z Uhorského Hradište zadržali colníci v januári roku 2018 na letisku v Láhaure. V jej kufri totiž vraj našli deväť kíl heroínu. O rok neskôr bola Tereza odsúdená na osem rokov a ôsmich mesiacov vo väzení. Celú dobu však tvrdila, že je nevinná a snažila sa proti rozsudku odvolať. Súdne konanie však bolo niekoľkokrát odložené a situáciu komplikovala aj koronavírusová pandémia.

V Kosove zatkli narkobaróna, ktorý Európu zásoboval heroínom a kokaínom

Prvého novembra 2021 sa však mladá Češka konečne dočkala. Súd uznal argumenty jej právnika a zbavil ju viny. V rovnakom mesiaci bola z väznice prepustená a dúfala, že vianočné sviatky už strávia s rodinou. To sa však nestalo. Colníkom sa rozhodnutie nepáčilo, proti rozsudku sa odvolali a Tereza sa všemožne snažili zabrániť, aby opustila Pakistan.

Pašerákovi kokaínu v službách Pabla Escobara v base strčili čili papričku do zadku, postrelený ušiel na oslovi

Rozhodnutie pakistanských úradov o tom, či Češka smie alebo nesmie opustiť krajinu, sa mení veľmi často. Najprv jej súd povolil vycestovať, a tak si kúpila letenky. V utorok však prišla zdrvujúca správa o tom, že Pakistan opustiť nesmie. Najvyšší súd však o deň neskôr rozhodnutie zmenil, a tak by snáď konečne Tereza mohla odcestovať domov.